Erişilebilirlik

İnsan Hakları Konseyi 'Mavi Marmara' Raporunu Onayladı


Rapor, İnsan Hakları Konseyi 30 oyla onaylanırken, çoğu Avrupalı 15 ülke çekimser kaldı, Amerika ret oyu verdi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili olarak geçen hafta kamuoyuna açıkladığı raporu onayladı. Rapor, İnsan Hakları Konseyi 30 oyla onaylanırken, çoğu Avrupalı 15 ülke çekimser kaldı, Amerika ret oyu verdi.

Raporu onaylayan BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail’in işbirliği yapmamasını esefle karşıladığını bildirdi; tarafların rapordaki önerileri uygulaması ve raporun BM Genel Kurulu’nun gündemine alınması çağrısında bulundu.

Geçen hafta İnsan Hakları Konseyi tarafından görevlendirilen komisyonun açıkladığı raporda, İsrail hükümetinin Mavi Marmara baskını sırasında uluslararası hukuku ve uluslararası insan hakları kanunlarını ihlal ettiği belirtiliyordu. 56 sayfalık raporda İsrail’in saldırısı “vahşet” olarak nitelendiriliyor ve Gazze ablukasının yasadışı olduğu belirtiliyordu.

İsrail hükümeti raporu reddetti.

Amerikalı temsilci, İnsan Hakları Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada ret oyunu açıklarken, Washington’un Mavi Marmara baskını sırasında insanların hayatını kaybettiğinin bilincinde olduğunu, olayın BM Genel Sekreteri tarafından görevlendirilen bir panel tarafından soruşturulduğunu ve esas soruşturma merciinin İnsan Hakları Konseyi değil Genel Sekreter tarafından oluşturulan bu panel olduğunu kaydetti. Amerikalı diplomat, Washington’un Gazze’deki insani durumdan kaygı duyduğunu, bu durumun sürdürülemez olduğunu ve ablukanın hafifletilmesi için İsrail’le temas halinde olduklarını da bildirdi.

Raporun İnsan Hakları Konseyi’nde onaylanmasının ardından açıklama yayınlayan Türk Dışişleri Bakanlığı Amerika’nın ret oyu kullanması ve Avrupa ülkelerinin çekimser kalmasından “hayal kırkılığına” uğradıklarını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı raporun tespitlerinden İsrail’in ders çıkarması gerektiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle deniyor:

“Uluslararası insani yardım konvoyuna karşı İsrail tarafından 31 Mayıs 2010 günü uluslararası sularda gerçekleştirilen ve sekiz Türk ve bir ABD vatandaşının ölümüyle sonuçlanan saldırıyı ve sonuçlarını incelemek üzere Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan Veri Toplama Heyeti, raporunu 22 Eylül 2010 günü İnsan Hakları Konseyi’ne sunmuştur.

BM İnsan Hakları Konseyi, profesyonel ve objektif bir yaklaşımla hazırlanan söz konusu raporu memnuniyetle karşıladığını ifade eden ve raporun izlenmesine yönelik hususlar içeren bir karar tasarısını 29 Eylül 2010 günü kabul etmiştir.

Kararın oylanması sırasında, insan haklarıyla ilgili açık AB ilkelerine rağmen, İsrail saldırısı sonrasında vatandaşları tarafımızca tahliye edilen AB ülkelerinin çekimser oy kullanmaları; saldırıda bir vatandaşı da vefat etmiş olan ABD’nin ise olumsuz oy kullanmış bulunması hayal kırıklığıyla karşılanmıştır. Bu hissiyatımız AB ve ABD tarafına iletilmiş bulunmaktadır.

Söz konusu karar, Veri Toplama Heyeti raporunda kayıtlı bulgu ve sonuçların hayata geçirilmesinin izlenmesini öngörmektedir. Kararın uygulanmasının dikkatli bir biçimde takibi önem taşımaktadır. Bu bağlamda kaydedilecek ilerleme, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 2011 Mart ayında gerçekleştirilecek 16. oturumunda ele alınacaktır.

Raporun; İsrail’in konvoya uluslararası sularda yaptığı silahlı müdahalenin bariz bir biçimde yasadışı olduğu, İsrail askerlerinin orantısız, gereksiz ve inanılması güç bir düzeyde şiddete başvurduğu, müdahalenin insan hakları hukuku ve insancıl hukuk kurallarını ağır bir şekilde ihlal ettiği yolundaki temel tespitleri önemlidir. Bu tespitlerden başta İsrail olmak üzere tüm ilgili tarafların gerekli dersi çıkarmasını beklemekteyiz.”

XS
SM
MD
LG