Erişilebilirlik

İnsan Hakları İzleme'den YouTube Eleştirisi


İnsan Hakları İzleme örgütü, geçen hafta Twitter’ı erişime kapatan Ankara’nın son olarak YouTube video paylaşım sitesine erişimi engellemesinin “Türkiye’de ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkı açısından felaket boyutlarında bir adım” olduğunu bildirdi.

Türk hükümetinin Twitter'dan bir hafta sonra YouTube'u da erişime kapatmasının uluslararası yansımaları yavaş yavaş hissedilirken, Amerika Dışişleri Bakanlığı'ndan bu konuda gelen ilk açıklama temkinliydi. Ancak merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme örgütünün eleştirisi daha ağır oldu.

YouTube’un, Dışişleri Bakanı, Müsteşarı, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay İkinci Başkanı’nın özel görüşmelerine atfedilen bir ses kaydının yayınlanması üzerine kapatıldığını hatırlatan İnsan Hakları İzleme örgütü Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb, bir web sitesinin tamamının bazı içerikler yüzünden kapatılıyor olmasını “ifade özgürlüğü ve internetten bilgi edinme hakkının keyfi, orantısız ve çirkin bir ihlali” olarak tanımladı.

Ankara İdari Mahkemesi’nin Twitter’ın erişimine uygulanan yasakla ilgili yürütmenin durdurulması yönünde karar almasına rağmen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) bu kararı hala uygulamadığına dikkati çeken Sinclair-Webb, yalnızca Twitter’la yaşanan durumun bile, Birleşmiş Milletler insan hakları yüksek komiserinin, Avrupa Birliği’nin ve Amerika’nın tepkilerine yol açtığını belirtti.

Emma Sinclair-Webb, Türk hükümetine YouTube’u engelleme kararını derhal geri alma ve Twitter’a erişimi de gecikmeden sağlama çağrısında bulundu.

Ahmet Yıldırım adlı Türk vatandaşının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Google sitelerine erişimin yasaklanmasıyla açtığı davayı ve dava sonucunda alınan “ifade özgürlüğü hakkının ihlali” yönündeki 2012 yılına ait kararı hatırlatan Sinclair-Webb, Avrupa mahkemesinin, Türk hükümetinin bu konuda yasal bir çerçeve oluşturmasını uygunsuz bulduğunu, internet istismarını engellemediğini ve yalnızca keyfi yasaklar getirdiği kararına vardığını kaydetti.

Şu anda Google’ın idaresinde bulunan YouTube sitesi Atatürk’e hakaret içeren bir sayfa yüzünden mahkeme kararıyla 2007 ve 2010 yılları arasında, üç yıl boyunca erişime kapatılmıştı.
XS
SM
MD
LG