Erişilebilirlik

İnkar Yasası Fransız Senatosu'ndan Geçti


Fransa'da "Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasına ilişkin" yasa Ulusal Meclis'in ardından parlamentonun üst kanadı Senato'dan da geçti. Senato'da, Eşitlik ve Yurttaşlık Yasası'nın 38'inci maddesine "uluslararası mahkemeler tarafından tanınmasa bile tarihi bir gerçeklik olarak soykırımları da kapsar" ifadesini içeren önerge 146'ya karşı 156 oyla kabul edildi.

Senato Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa, diğer maddelerde değişiklik olduğu için Meclis teamülleri gereği yeniden Ulusal Meclis'ter ele alınacak. Ancak sözkonusu önerge üzerinde değişiklik yapılmadığı için maddenin yeniden Ulusal Meclis'te tartışılmasına gerek olmayacak.

Sözkonusu madde genel anlamda, tarihsel olarak Fransa tarafından tanınan savaş ve insanlık suçlarını inkar edenlerin, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili nefret ve şiddete yönelten ifadelerin cezalandırılmasını öngörüyor. Yasanın hazırlayıcısı Eşitlik Bakanı Erica Bareigts, ilgili madde ile "Ermeni soyrımını inkar edenlerin cezalandırılmasının da yolunun açıldığını" dile getirmişti.

Kim ne oy kullandı

Oylamada, Sosyalist Parti'den 104, Cumhuriyetçi Parti (LR)'den 12, Merkez sağ UDI-UC'den 17, Komünist Parti'den (PCF) 20, Radikal Sol Parti (RDSE)'den de 3 milletvekili "Evet" oyu kullandı.

Diğer taraftan, Cumhuriyetçi Parti'den 110, merkez sağ UDI-UC'den 20, RDSE'den 13 senatör ise önerge aleyhinde oy kullandı. Senato Başkanı Gerard Larcher ile Yeşiller partisi milletvekilleri ise oylamaya katılmadı.

Hukuki zorluk şerhi

Yasa'nın komisyondaki raportörü UDI milletvekili Françoise Gatel, "Anaysa'ya aykırı yeni bir suç türü yaratması nedeniyle ortaya çıkacak hukuki zorlukları" gerekçe göstererek önerge aleyhinde oy kullandı. Kentleşmeden sorumlu Devlet Bakanı Patrick Kanner ise, "Biz burada tarihsel olayları tanımlamıyoruz. Bu tarihçilerin görevi. Ancak insanlığa karşı işlenen bir suçun inkarı toplumu nefrete sürükleyen bir suçtur ve bu bizim sosyal barışımızı tehdit eder" dedi.

Yasa üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından, yasanın tümü üzerindeki oylama 18 Ekim Pazartesi günü yapılacak. Ardından tasarının 3 hafta içinde Ulusal Meclise gelmesi bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG