Erişilebilirlik

İngiltere’nin Brexit Süreci Resmen Başladı


İngiltere Başbakanı Theresa May

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin 44 yıldır üyesi olduğu Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecini bugün resmen başlattı.

May, AB’nin Lizbon Antlaşması’nın birlikten çıkmayı düzenleyen 50. maddesini devreye sokan resmi mektubu imzaladıktan sonra Brüksel’e ulaştırdı.

İngiltere’nin AB nezdindeki Büyükelçisi Tim Barrow May’in mektubunu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a elden teslim etti.

İngiltere’nin Brexit Süreci Resmen Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:38 0:00

May, Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada adımı “Tarihi bir an” olarak niteledi ve bu sürecin geri dönüşü olmadığını söyledi.

May konuşmasında “Britanya AB'yi terk ediyor. Kendi kararlarımız alacağız, kendi yasalarımızı yapacağız, bizim için önemli olan konuların kontrolünü ele geçireceğiz. Bu fırsatı çocuklarımızın ve torunlarımızın gurur duyacağı daha güçlü ve daha adil bir Britanya inşa etmek için kullanacağız" ifadelerini kullandı.

May Tusk’a gönderdiği altı sayfalık mektupta Avrupa’yı ve ortak değerleri terk etmediklerini sadece AB’yi terk ettiklerini belirtti.

May mektubunda AB ile ekonomik ve güvenlik konularında “derin ve özel bir ortaklık arzuladıklarını” ve müzakerelerin bir an önce başlamasını istediklerini de söyledi.

AB Konseyi Başkanı Tusk ise mektubu aldıktan sonra yaptığı açıklamada “İngiltere’yi şimdiden özlediklerini” söyledi ancak bundan sonraki süreçte 27 AB ülkesinin çıkarlarını savunacağını kaydetti.

İngiltere’nin Maliye Bakanı Philip Hammond ise 50. maddeyi devreye sokmuş olmanın “Britanya için çok önemli bir an olduğunu ve hükümetin bu süreçte pek çok elde edeceğini” söyledi.

Hammond “AB ve Birleşik Krallık’ta herkes müzakere sürecinde kendi çıkarlarını korumaya çalışacak. İstediğimizi seçme, pastanın kaymağını yiyemeyeceğimizi biliyoruz. AB’yi terk etmek ve bağımsız bir ülke olarak yeni ilişkiye girmenin sonuçları olacağını biliyoruz ve bunları kabul ediyoruz” dedi.

İki yıl süreceği öngörülen Brexit süresinde Londra ile Brüksel arasında müzakere başlıklarının ne olacağı konusu tam anlamıyla netlik kazanmadı.

Ancak öne çıkan konular arasında İngiltere ile AB arasındaki ticaret anlaşması, ülkedeki AB vatandaşlarının statüsü ve İngiltere vatandaşlarının AB içindeki konumu gibi meseleler bulunuyor.

Ayrıca İngiltere’nin AB’den boşanma faturası olarak adlandırılan ödemeler konusunda da büyük pazarlıklar yaşanması söz konusu.

AB Komisyonu İngiltere’nin yükümlülüklerinden kaynaklanan 60 milyar Euro’yu Brüksel’e ödemesi gerektiğini savunuyor.

Uzmanların iki yılı aşacağı hatta on yıla çıkacağını öne sürdükleri Brexit sürecinde yer alacağı tahmin edilen müzakere başlıkları şöyle:

-Uluslararası yaptırımlar da dahil, dış politikada işbirliği

-Polis ve istihbarat işbirliği ve güvenlik

-Avrupa İlaç Ajansı gibi önemli AB kurumlarına erişim

-Üçüncü ülkelerle geçici ticaret anlaşmaları

-İngiltere vatandaşlarının AB içinde sağlık sektörüne erişimi

-İngiltere’nin küresel alanda çevre yükümlülükleri

İngiltere’nin 50. maddeyi resmen devreye sokmasının ardından AB Konseyi Başkanı Tusk, 27 AB üyesini zirveye çağırarak müzakereleri yürütmesi için Komisyon’a yetki verilmesini isteyecek.

AB Komisyonu müzakerelere yönelik bir yol haritası hazırladıktan sonra Mayıs ya da Haziran aylarında görüşmelerin başlaması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG