Erişilebilirlik

İngiltere’de Yeni Bir Ses: Olcay Bayır


Olcay Bayır’ı İngiliz Guardian gazetesi, ‘Küresel müzik sahnesine Londra'dan etkileyici bir ses katılıyor’ diye tanımlıyor. Songlines müzik dergisi de, yıllık müzik ödüllerinde 2015’in “en iyi çıkış yapan” müzisyeni kategorisinde Olcay Bayır’ı finale taşıdı.

İngiltere'nin başkenti Londra'nın Shoreditch bölgesinde bir konser veren Olcay Bayır’la Amerika’nın Sesi için konuştuk.

En iyi çıkış yapan müzisyen

Olcay Bakır’ın Avrupa, Amerika ve Avusturalya’da eş zamanlı olarak çıkan Neva adlı ilk albümü Türkiye'de geçen ay müzik severlerle buluştu. İngiltere’de fRoots dergisi Neva’yı yılın en iyi albümü listesine alırken, Songlines müzik dergisi de her yıl geleneksel olarak düzenlediği müzik ödüllerinde 2015’in “en iyi çıkış yapan” müzisyeni kategorisinde Olcay Bayır’ı finale çıkardı.

Gaziantep'ten Londra'ya dünya basınında

Gaziantep doğumlu olan Olcay Bayır'ın ahenk ve aynı zamanda bereket anlamlarına gelen Neva adlı ilk albümünde şarkıların çoğu 17’nci yüzyıldan kalma. Albümün açılış parçası 'Jarnana'bir Arnavut aşk şarkısı, 'Mer Dan' Ermeni, 'Penceresi Yola Karşı' Balkan ve 'Durme' ise bir Sefarad ninnisi.

İçindeki şarkılar İspanya’dan Çin’e kadar bir çok ülkenin radyolarında çalınan Neva albümü, Balkan, Anadolu ve Mezopotamya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyanın müziklerini içerirken, Jazz ve neo-klasik müzikal ezgilerinde hayat bulan çalışmaların tamamı Olcay Bayır'ın yorumunu taşıyor.

6 yaşında ilk bestesini yaptı

Sanatçının müzik yaşantısındaki en büyük etki halk ozanı olan babasından geliyor, 6 yaşında ilk bestesini yapan Olcay Bayır, albümünde 5 farklı dilden ezgilere yer veriyor.

Yüzyıllardır bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu ezgilerini 5 dilde yorumlamaya çalıştığını belirten Bayır, asıl önemli olan noktanın farklı dillerden çok, aynı coğrafyada oluşan müzikal geleneğin, ortak ruhun ve duygunun paylaşımını yansıtması olduğunu söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG