Erişilebilirlik

İngiltere'de 33 Bin 560 Seçmen Oy Kullandı


10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı ve 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri sonrası İngiltere'de yaşayan seçmenler, Türkiye’nin siyasi geleceğinde söz sahibi olmak, tercih ettiği siyasi partiye destek vermek için 4 gün boyunca seçim merkezlerine yoğun ilgi gösterdi.

İngiltere Başkonsolosu Erhan Yorulmazlar’ın Amerikanın Sesi'ne yaptığı açıklamaya göre, 7 Haziran’dan bu yana 3 binden fazla seçmen kayıt yaptırdı.

Büyükelçi oy kullandı

Türkiye Cumhuriyeti Londra büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, her seçimden sonra daha çok tecrübe kazandıklarını ve seçmenlerin rahatlıkla oy kullanması için oy verme süresinin 4 güne çıkarıldığını belirtti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da ve İskoçya'nın başkenti Edinburgh'ta gerçekleştirilen 26'ıncı dönem milletvekilliği genel seçiminde Türk seçmenler, Londra'da 22 Ekim Perşembe ve 23 Ekim Cuma günleri 30 sandıkta, 24 Ekim Cumartesi ve 25 Ekim Pazar günü 40 sandıkta oy kullandı.

Yüksek seçim kurumunun verilerine göre 84 bin 558 kayıtlı Türk seçmen bulunan İngiltere'de oy verme işlemi Pazar günü 21’e kadar devam etti.

Oy verme süresi Avrupa'da daha uzun

İngiltere başkonsolosu Erhan Yorulmazlar, Almanya, Hollanda, Belçika gibi Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ülkelerde seçimlerin 24 gün sürdüğünü, İngiltere'de seçimler için konsolosluğun mekan açısından yeterli olmaması nedeniyle yer kiraladıklarını belirtirken, İngiltere'deki siyasi parti temsilcilerinden gelen talepler üzerine oy kullanma sürecinin dört güne çıkarıldığını söyledi.

Oy kullanamayan seçmenlerin sorunları ile ilgilenmek ve seçmenlerin problemlerini çözümlemek için İngiltere başkonsolosluğu seçim sürecinden dolayı çalışma saatlerinde değişiklik yaparak, hafta sonlarında vatandaşlara hizmet vermeye devam etti.

İlk defa oy kullandı

7 Haziran'da gerçekleştirilen genel seçimde konsolosluğa kayıtlı olmasına rağmen oy kullanamadığını belirten Türkan Özcan; ilk kez genel seçimler için oy kullandığını söyledi.

Oy kullanmak için seçim merkezi olarak tutulan Olimpia sergi ve konferans salonuna gelen Özcan, geçen seçimde kaydının Mersin’de görünmesinden dolayı oy kullanamadığını belirtti. Türkan Özcan bu seçimde oy kullanmak için bir sorun yaşamamak için daha önce konsolosluğa giderek işlemleri tamamladığını ve ilk kez oy kullandığını söyledi.

Yurtdışı oylar seçimi etkiliyor

Yurtdışında kullanılan oylar, anahtarları başkonsolos ve üç parti temsilcisinde olan özel odada mühürlü çuvallar içerisinde saklanıyor. Anahtarların biri olmadan bu odalar açılamıyor.

7 Haziran genel seçimlerinde İngiltere’deki sonuçlara göre HDP yüzde 60 oyla birinci olurken CHP ikinci, AKP ise üçüncü parti oldu.

Yurtdışında verilen oylar 7 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçimlerinde partilerin genel oylarına 81 ilde 85 seçim bölgesine dağıtılarak eklendi. Buna göre yurtdışı oyları 3 seçim bölgesinde sandalye dağılımını değiştirdi. AKP 2, HDP 1 milletvekili kazanırken, MHP 2, CHP 1 milletvekili kaybetti.

XS
SM
MD
LG