Erişilebilirlik

İngiltere'de Konser Alanında Patlama: 22 Ölü


İngiltere'nin Manchester kentinde Amerikalı şarkıcı Arianna Grande'nin konser verdiği stadyumdaki patlama meydana geldi

İngiliz polisi konserin sona erdiği sırada yaşandığı belirtilen patlamada 22 kişinin öldüğünü en az 59 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, patlamanın ardından bir açıklama yaptı ve olay ile ilgili olarak "korkunç bir terör saldırısı" ifadesini kullandı. May, "Polisin terör saldırısı olarak değerlendirdiği olay ile ilgili tüm detayların aydınlatılması için çalışılıyor. Kalbimiz hayatını ve yakınlarını kaybedenler ile birlikte" dedi. İngiltere Başbakanı ayrıca sabah saatlerinde bir acil durum toplantısı düzenleyeceklerini duyurdu.

İngiliz İç Güvenlik Bakanı Ben Wallace da olayı bir saldırı olarak nitelendirdi.

Manchester Polis Şefi yaptığı basın açıklamasında olayın bir terör saldırısı olduğunu, bir saldırganın olduğunun tespit edildiğini, bu kişinin de üzerindeki patlayıcıları infilak ettirerek bir intihar saldırısı düzenlediğine inanıldığını açıkladı.

Konserin düzenlendiği Manchester Arena yönetimi de bir açıklama yayınladı. Açıklamada konser bitiminde yaşanan patlamanın salonun dışındaki alanda olduğu belirtildi.

Manchester Polis Departmanı konser salonunun hemen karşısında yer alan Cathedral Gardens adlı parkta kontrollü bir patlama yaptı. Polisin park içerisine bırakılmış bir giysi tespit ettiği ve bunu kontrollü şekilde patlattığı açıklandı.

Konser salonunun yakınındaki Victoria metro istasyonu da kapatıldı, tren seferleri durduruldu.

Patlama sonrasına ait görüntülerde insanların alandan kaçmak için panik halinde izdiham yarattığı görüldü.

Amerikalı şarkıcı Arianna Grande'nin sözcüsü, şarkıcının durumunun iyi olduğunu açıkladı.

24 bin oturma kapasitesi olan Manchester Arena konser salonunda yaklaşık 21 bin izleyicinin bulunduğu, kalabalığın büyük bölümünün Arianna Grande'nin hayran kitlesi olan genç kızlardan oluştuğu belirtiliyor.

Olay sonrası güvenlik çemberine alınan konser salonu çevresine kimsenin yaklaşmasına izin verilmiyor.

Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı da patlamanın ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada patlamaya neyin neden olduğunu anlayabilmek için yabancı ortaklarımız ile çalışmalarımız devam ediyor. İngiltere'deki dostlarımız ve müttefiklerimize her konuda yardım etmeye hazırız denildi. Bölgede bulunan Amerikan vatandaşlarının yerel yetkililerin uyarılarına dikkat etmeleri tavsiye edilirken Londra'daki Amerikan Büyükelçiliği'nin de yardıma ihtiyacı olanlara hizmet vermeye hazır olduğu vurgulandı. Açıklamada ayrıca Amerika'daki herhangi bir konser alanına yönelik bir tehdit bulunmadığı ancak olası durumlara karşı uygulanacak ek önlemler ile ilgili vatandaşlardan duyarlı olmaları istendi.

Öte yandan siyasiler partiler İngiltere'de Haziran ayında yapılacak genel seçimler ile ilgili olarak yürüttükleri seçim kampanyalarını da askıya aldıklarını duyurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG