Erişilebilirlik

İngiltere'de IŞİD'e Mali Destekten İki Tutuklama


İngiltere'de IŞİD’e mali destek vermekle suçlanan iki kişi hapis cezası aldı.

Muhammed Ali Ahmet ve Zekeriya Boufassil isimli kişiler Brüksel'de Mart ayında Zaventem havalimanı saldırısını düzenlemekle suçlanan Muhammed Abrini'ye İngiltere'nin Birmingham kentinde para verdikleri gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı.

27 yaşındaki İngiltere vatandaşı Ahmet'e sekiz, 26 yaşındaki Fas kökenli Belçika vatandaşı Boufassil'e ise üç yıl hapis cezası verildi.

Brüksel havalimanı saldırıları öncesinde güvenlik kameralarına yansıyan Abrini, medyada "şapkalı adam" olarak biliniyor.

Belçika polisi Abrini'nin Paris'te 13 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen saldırılara karıştığını da düşünüyor. Abrini Nisan ayında Belçika'da yakalanmıştı.

İngiltere'deki mahkemede Ahmet ve Boufassil'in 2015 yılında 9 ve 16 Haziran tarihleri arasında Birmingham'da Small Heath isimli bir parkta Abrini'yle buluşarak ona 3 bin sterlin verdikleri aktarıldı.

Paranın Ahmet'in iş ortağı Anouar Haddouchi'ye ait bir hesaptan çekildiği ve hesapta devletten alınan kira yardımlarının bulunduğu ifade edildi.

Savcılar Ahmet'in 2015 yılında 30 Mayıs ve 30 Haziran tarihleri arasında 17 kez kartla para çektiğini ve 3 bin sterlin nakit parayı Abrini'ye parkta teslim ettiğini belirtti.

Ahmet geçen ayki duruşmada suçlu olduğunu kabul etmişti.

MI5'in dahil olduğu iddiası

Boufassil ise Ahmet'in planlarından haberdar olmadığını ve Abrini'nin kimliğini bilmediğini savundu.

Boufassil ayrıca İngiltere iç istihbarat servisi MI5'in Abrini tutuklandıktan sonra kendisine yanaştığını ve Abriniyle ilgili sorgulandığını açıkladı.

MI5'in kendisine para verdiğini de ileri süren Boufassil, Fas tatilinin ardından İngiltere'ye döndükten sonra polis tarafından tutuklandığını söyledi.

Savcılık Boufassil'in MI5 tarafından işe alınmış olmasının dava konusuyla ilgisi olmadığını savundu.

Boufassil terör faaliyetlerine karıştığı gerekçesiyle suçlanarak ceza aldı.

Boufassil'i savunan avukat Dorian Lovell-Pank "Zekeriya MI5'ın kendisine yaklaştığını, kullanıldığını ve çöpe atıldığını düşünüyor" dedi.

Avukat Lovell-Pank MI5'in müvekkilinin "MI5'in işine yaramadığı noktada kurtlara atıldığını düşündüğünü" de belirtti.

Savcılık ise Boufassil'in iddialarının standart prosedür gereği MI5 tarafından "ne teyit ne de inkar edilebileceğini" söyledi.

Brüksel saldırılarını düzenlemekle suçlanan Abrini, Suriye'den sonra Türkiye üzerinden Avrupa'ya dönmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG