Erişilebilirlik

İngiltere’de Çocuk Suçlu Yaşı 10’a Düştü


2013'ten 2016 Ocak ayına kadar polis tarafından yapılan tutuklamalarda 1500'den fazla çocuk ateşli silahlarla ilgili suçlar yüzünden tutuklandı. İngiltere Basın Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre geçen yıl bu oranın %20 arttığı görüldü.

Bilgi Özgürlüğü Yasası uyarınca yayınlanan verilere göre; ateşli silahlar, havalı silahlar ve taklit silahlarla işlenen suçlar nedeniyle 1549 çocuk polis tarafından gözaltına alındı.

Çeteler çocukları kullanıyor

1999 yılında İngiltere'nin Manchester şehrinde vurularak öldürülen 20 yaşındaki Dorrie'nin kardeşi Ian Cameron Swanston, bazı gençlerin silah taşıdığını ve bu gençlerin kardeşine de silah verdiğine inandığını söyledi.

‘Şiddete Karşı Anneler’ derneğinde danışmanlık yapan Swanston, toplum içinde daha fazla silah bulunmasının çocukların silaha erişimini kolaylaştırdığını söylüyor:

"Çeteler çocukları kullanıyor, gençlerin kız arkadaşlarını kullanıyor. Özellikle polisin arama ihtimali olmayacağı kişileri kullanıyorlar. Bazı çocuklar için silah taşımak önemli bir ayrıcalık olarak görülüyor. Silah taşımayı bir güç olarak görüyorlar ve herkesin onlardan korktuğunu düşünüyorlar. Çocukların bu tavrı, hayal ettiklerinden daha büyük bir sorun ve çok kolay bir şekilde yaşamlarını mahvediyor."

Tutuklanan çocukların dağılımı

İngiltere'nin en büyük polis teşkilatı olan Metropolitan Polis Teşkilatı, 2013'ten 2016 Ocak ayına kadar ateşli silah suçu işleyen 679 çocuğun gözaltına alındığını, bunlardan 30’unun 13 yaşın altında olduğunu açıkladı. Aynı dönemde 212 çocuğun tutuklandığı kaydedildi.

Merseyside polis teşkilatı, 2013 ve 2015 yılları arasında 73 çocuğun silahlı suçlardan gözaltına alındığını açıkladı. 14 erkek çocuğun soygun, korkutma ve halka açık alanda silah taşımak suçları yüzünden tutuklandığını açıkladı.

West Midlands polis teşkilatı, 2013 yılından bu yana 83 erkek ve 1 kız çocuğunun gözaltına alındığını, 2013 yılında 12 yaşında bir erkek ve 13 yaşında 8 erkek, 2015 yılında ise 11 yaşında bir erkek çocuğun tutuklandığını bildirdi.

Kuzey İrlanda polis teşkilatı ise 2015 yılında 9 erkek ve 1 kız çocuğunun tutuklandığını, bu sayının 2013'te 7 erkek ve 1 kız, 2014'te ise 6 erkek olduğunu belirtti.

Salford çete üyesi Paul Massey'in Temmuz ayında öldürülmesi üzerine çete bağlantılı silahla ölüm olaylarını araştıran Manchester polisi ve İskoçya polis teşkilatı, İngiltere Basın Birliği’ne veri iletmeyen polis teşkilatları arasında yer aldı.

Kent polis teşkilatı, 13 yaşında bir erkek ve 15 yaşında bir kız çocuğunun silahlı suçlar yüzünden ceza aldığını bildirdi. Kuzey Galler polis teşkilatı, 2015 yılında 13 yaşlarında bir erkek ve bir kız çocuğunun tutuklandığını açıkladı. Nottinghamshire polis teşkilatı, 2013 yılından bu yana 11 yaşının altında 7 çocuğun tutuklandığını kaydetti.

Derbyshire polis teşkilatının verilerine göre 2013 yılından buyana biri 10 yaşında olmak üzere 6 çocuk tutuklandı. Cumbria bölge polisi 2010 yılında 12 kişinin Derrick Bird tarafından öldürülmesi üzerine yaptıkları incelemelerde 2013 yılından bu yana biri 10 yaşında, 2'si 11 yaşında ve 2'si 12 yaşında olmak üzere toplam 19 çocuğun tutuklandığını açıkladı.

29 polis teşkilatının verileri

İngiltere'deki 29 polis teşkilatının verilerine dayanılarak ateşli silah kullanma veya taşıma suçları yüzünden tutuklanan çocukların sayıları belirleniyor. Bu veriler incelendiğinde 2014 yılında tutuklanan çocuk sayısı 423 iken 2015 yılında bu sayının artarak 507'ye ulaştığı tespit edildi.

Yetkililere göre, İngiltere'de ateşli silahlarla işlenen suçların oranının genel suçlar oranındaki yüzdesi sadece %0.2. Bu suçlar; pompalı tüfekten, suçta kullanılan silahı taşımaya kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Polis ve güvenlik güçleriyle birlikte toplumsal güvenlik birimleri gençlerin çetelere katılmasını ve ateşli silah kullanmaya yönelmelerini önlemek için tüm toplumsal kurumlarla birlikte ortak çalışmalar yürütüyor. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda soruşturma açması çağrıları da giderek artıyor.

XS
SM
MD
LG