Erişilebilirlik

İngiltere’de Brexit İçin Geçiş Anlaşması Arayışı


İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, mali istikrarı bozmamak için Avrupa Birliği (AB) ile Brexit konusunda bir geçiş anlaşması yapılmasını desteklediğini açıkladı.

İngiltere Parlamentosu’nun Hazine Komisyonu’nda milletvekillerine bilgi veren Hammond, AB ile Brexit sonrası bir geçiş anlaşmasına ihtiyaç olabileceğini çünkü AB’den çıkışı düzenleyen Lizbon Antlaşması’nın 50. Maddesinin öngördüğü takvim içinde müzakerelerin tamamlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Hammond’ın açıklamaları İngiltere hükümetinin Brexit sürecinin tahmin edilenden çok daha uzun süreceği yönündeki görüşün en üst düzeyde ifade edilmesi açısından önem taşıyor.

Ayrıca bu açıklamalar İngiltere siyaset sahnesinde hükümet içinde Brexit konusundaki görüş ayrılıklarının iyice keskinleştiği yorumlarına neden oldu.

Hammond parlamentodaki oturumda Brexit görüşmelerinin ardından “İngiltere’nin mali sisteminin istikrarı ve şirketlere AB ile yeni ilişkiye hazırlanmak için bir alıştırma dönemi” verilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Hammond şirketler, yetkililer ve “düşünceli politikacıların” geçiş dönemi konusunda giderek hemfikir olduğunu da kaydetti.

İngiltere’nin Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Brexit’ten sorumlu bakanı Daid Davis ve Muhafazakar Parti içinde katı Brexit destekçileri geçiş dönemi fikrine sıcak bakmıyor.

Hammond ayrıca AB’den ayrılmanın İngiltere’ye sınır kontrollerinin yeniden düzenlenecek olması nedeniyle milyonlarca sterline mal olacağını da ekledi.

Hammond göçmenler konusunda hükümetin “kalifiye işgücünün ülkeye girişini engellememek için tüm kapıları kapatmayacağını” da belirtti.

AB’den gelen ilk açıklamalar İngiltere’nin tartıştığı “geçiş dönemi” görüşünün dışlanmadığını ortaya koydu.

AB’nin Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier AB’nin “Birlik’in çıkarına uyduğu sürece alıştırma dönemine açık olduğunu” söyledi.

Ülkeye göçmen girişini azaltmak isteyen İngiltere Başbakanı Theresa May, AB’den çıkış sürecinin Mart 2017’de başlatacağını açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG