Erişilebilirlik

İngiltere'de Bütçe Kesintisini Halkın Çoğunluğu Destekliyor


İngiltere’nin yeni koalisyon hükümeti, ülkenin mali durumunun tahmin edilenden çok daha kötü olduğu uyarısı üzerine acil bir bütçe hazırladı. Yeni bütçeye göre kamu harcamaları dörtte bir oranında azaltılacak. Bu durum, kamu sektöründe iş kayıplarının artması ve ülkedeki sosyal hizmetlerin kesintiye uğraması anlamına geliyor. İngiltere Başbakanı, ülkenin Yunanistan’ın başına gelenlerden ders alması ve borçlarını ödemeye başlaması gerektiğini söylüyor. Ancak bazı çevreler, kesintilerin İngiltere’yi ekonomik gerilemeye sürüklemesinden korkuyor.

Londra’nın en kötü mahallelerinden biri olarak bilinen Clapham Park’ın en büyük sosyal sorunları yüksek suç oranı, uyuşturucu bağımlılığı ve işsizlik. Mahalle sakinlerinin çoğu devlet yardımıyla geçiniyor.

Harabeye dönen binaların yıkılıp yeniden inşa edilmesi planlanıyordu. Ancak para bitti.

Mahalle Sakinleri Birliği Başkanı olan Vernon de Maynard, ”Bu para nereye gitti? Ne zaman doğru dürüst evlere kavuşacağımızı soruyoruz. Bize 2016 ya da 2017’de diyorlar. Krizden en çok etkilenenler yine dar gelirliler oluyor.” diyor.

Konut inşası ve sosyal hizmetlerde yapılacak kesintilerden en çok bu bölgeler etkileniyor. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, İşçi Partisi hükümetinin ülkeyi iflasın eşiğine getirdiğini kaydediyor. Osborne, hazırladığı acil bütçede, hükümet harcamalarında büyük kesintiye gidiyor. 5 yıl içinde yapılması planlanan yüzde 25‘lik kesintileri duyan halk sokaklara döküldü.

Unision Sendikası’nın Genel Sekreteri Dave Prentis, ”Bankerlerin neden olduğu bütçe açığının yüzde 80‘ini, yani beşte dördünü kapatmanın yükü yine kamu çalışanlarının ve bu kişilerin sağladığı hizmetlerin omuzlarına yüklenecek.” diyor.

İngiliz Hükümeti ekonomik krizden etkilenen bankaları kurtarmak için 850 milyar pound, bir başka deyişle bir trilyon dolar harcadı. Bu durum, İngiltere’nin bütçe açığını, Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 11’i seviyesine çıkardı. Avrupa’da en fazla bütçe açığı olan ülkelerden biri İngiltere.

Hükümet, İngiltere’nin Yunanistan ve İspanya gibi en güvenilir ülke kredi derecesini kaybetme riski olduğu için harcamalarda kesintiye gidiyor. İngliz Sanayi Konfederasyonu yetkilisi Susan Anderson’a göre, hükümet acil önlem almakta haklı.

Anderson, ”İngiltere çok ciddi bir tasarruf dönemine girecek. OECD’deki en yüksek bütçe açığı olan ülkelerden biriyiz. Önlem almamız gerektiğinin farkındayız. Hükümetin kamu harcamalarını kısarak ve bazı vergileri yükselterek doğru dengeyi sağlayacağını düşünüyoruz.” diyor.

Kendi para birimi Sterlin’i kullanan İngiltere, Euro’nun yaşadığı krizden uzak durmayı başardı. Ancak İngiltere’nin en büyük ticaret ortağı olan Avrupa’da yaşanan sorunlar İngiliz ekonomisini de etkiliyor.

Londra Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Wendy Carlin’e göre, Avrupa’da eşzamanlı olarak yapılan kesintilerin durumu daha da kötüleştirme riski var.

Carlin, ”Avrupa’daki büyük ülkelerin hepsi harcamaları aynı anda kısmaya başlarsa ekonomik iyileşmeyi büyümeye dönüştürecek talep kaynaklarını bulmak çok zorlaşır.” diyor.

Michele Marconi gibi iş sahipleri için yeni bir ekonomik gerileme olasılığı çok ürkütücü. Londra’daki Borough Pazarı’nda çiçekçi dükkanı olan Marconi, darboğazda lüks tüketim sayılan bir iş yapmanın yanısıra şimdi de yüzde 20‘lik vergi artışıyla karşı karşıya.

Marconi, ”Bu durumda yapacak fazla birşey yok. Olup biteni izlemek zorundayım. Belki daha az satış yaparım. Bence kaliteden taviz vermezseniz müşteriler her zaman dükkanınıza gelir.” diyor.

Marconi’nin iyimserliğini İngiliz halkının çoğunluğunda görmek mümkün. Yeni bir kamuoyu araştırması, halkın yüzde 59‘unun hükümetin harcamalarda kesintiye gitmesini desteklediğini gösteriyor. Kamuoyunun borç tehlikesiyle ilgili mesajları aldığı anlaşılıyor. Ancak kesintilerin etkileri önümüzdeki yıllarda hissedilmeye başlayacak. Büyük bir değişimle karşı karşıya olan İngiltere’de bu gibi protestoların artacağına kesin gözüyle bakılıyor.

XS
SM
MD
LG