Erişilebilirlik

İngiltere’de 1 Milyon Kişi Makineler Nedeniyle İşsiz Kalabilir


İngiltere’de 1 Milyon Kişi Makineler Nedeniyle İşsiz Kalabilir
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

İngiltere’de yapılan bir araştırma 2030 yılına kadar yaklaşık 1 milyon kişinin işini makinelerin yapacağını öne sürdü.

Oxford Üniversitesi ve Deloitte şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, İngiltere’nin kamu sektöründeki 850 binden fazla “tekrarlanan ve tahmin edilebilir” iş rollerini makinelerin üstlenmesi olasılığı yüzde 77.

İngiltere’de kamu sektöründe 1.3 milyon kişinin yaptığı idari görevlerin çoğunun makinelere devredilmesi söz konusu.

Araştırmaya göre öğretmenler, polis memurları ve sosyal görevlilerin işlerinin belli bir kısmı makinelere verilirse, bu personel farklı işlere kaydırılacak ya da işten çıkarılacak.

Araştırma özellikle kamu sektörüne yoğunlaşıyor.

Deloitte Şirketi’nin daha önceki çalışmaları makineleşmenin önümüzdeki 20 yıl içinde tüm sektörleri etkileyeceğini ortaya koymuştu. Rapor, ulaşım ve depolama alanında yüzde 74, toptan ve perakende ticarette yüzde 59 ve üretim sekötünde yüzde 56 oranında makineleşme yaşanacağını öne sürüyor.

Buna ragmen Deloitte araştırması makineleşmenin büyük bir işsizliğe neden olmayacağını, son 140 yılda makinelerin daha fazla iş yarattığını savunuyor.

Rapor makinelerin dokunamayacağı iş rolleri arasında eğitim, sağlık, bakım sektörü ve halka birebir iletişim gerektiren işleri sayıyor.

Makineleşme kamu görevlerinde kısıntılara gitmek isteyen hükümet için cazip bir seçenek olabilir. Çünkü 2030 yılına kadar kamu sektöründe makineler kullanılırsa 17 milyar sterlinlik bir tasarruf elde edilebilecek.

“Tekrarlanan ve tahmin edilebilir” iş rollerinin makinelere devredilmesi yerel yönetimlerde çalışan ve 2001’de 99 bin, 2015’te 87 bin olan idari personelin 2030 yılında 4 bine düşmesi anlamına geliyor.

“Öğretmen, polis ve sosyal görevliler gibi kişisel etkileşim gereken işlerin” ise makineleşme oranının yüzde 23 olacağı belirtildi.

“Finans müdürleri ve üst düzey yöneticiler gibi stratejik düşünce ve karmaşık akıl yürütme gerektiren” işlerin ise makinelere devredilme olasılığı sadece yüzde 14.

Raporda 1 milyon çalışanın bu konumda olduğu ve bunun iş gücünün yüzde 20’sine denk geldiği belirtildi.

Deloitte şirketinde kamu sektöründen sorumlu Mike Turley basına yaptığı açıklamada kamu sektöründe teknolojinin daha fazla rol oynadığını gördüklerini söyledi.

Turley, “Robot teknolojisi, veri girişleri ve sürücüsüz trenler gibi yerel yönetimleri destekleyen hizmetler yayılıyor. Hastane ve bakım evlerinde de alıcı aygıtlar hem hasta hem de hemşirelere daha fazla kaliteli etkileşim olanağı sağlıyor” dedi.

Deloitte yetkilisi Turley, otomasyonun çalışanların bir gecede işten atılmasına neden olmayacağını da savunuyor.

Turley, “Bunun etkisi aşamalı ve yönetilebilir olacak ancak insanların yerine bütünüyle teknoloji kullanmak siyasi ve sosyal bir dirence neden olabilir” diye konuştu.

Turley araştırmalarının kimi işlerin otomasyon nedeniyle yer değiştireceğini ancak yetenek gerektiren yeni ve iyi maaşlı işlerin de ortaya çıkacağını gösterdiğini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG