Erişilebilirlik

İngiltere Yerel Seçimlerinde Zafer Muhafazakar Parti'nin


İngiltere'deki kısmi yerel seçimlerde iktidardaki Muhafazakar Parti, muhalefet partilerini büyük yenilgiye uğratarak zafer kazandı.

Birleşik Krallık'ta Galler, İskoçya ve İngiltere'nin bir bölümündeki belediyeler için düzenlenen seçimlerde Muhafazakarlar yeni 563 belediye meclisi üyeliği kazandı ve üyelik sayısını 1899'a çıkardı. Muhafazakar Parti, toplam 39 belediyede birinci oldu.

Seçim sonuçlarının İngiltere'deki dağılımına göre Muhafazakarların yüzde 38, İşçi Partisi'nin yüzde 27, Liberal Demokratların yüzde 18 ve UKIP'in yüzde 5 civarında oy kazandığı açıklandı.

Adaylar ülke çapında toplam 88 belediye ve 4851 belediye meclisi üyeliği için yarışıyordu.

Bu son 40 yıldır iktidardaki bir partinin yerel seçimlerdeki en büyük zaferi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise 382 fazla belediye meclisi üyeliği ve 35 yıldır lider konumda olduğu Glasgow kenti belediyesi dahil 7 belediyenin kontrolünü kaybetti. İşçi Partisi toplam 1152 belediye meclisi üyeliğiyle 9 belediyede zafer kazanabildi.

Liberal demokrat Parti 41 meclis üyeliğini kaybederken, aşırı sağcı AB karşıtı UKIP partisi 145 sandalye ile büyük kayıp yaşadı.

Öte yandan ilk defa bu seçimlerde getirilen Metro Belediye Başkanlığı sisteminde de dört bölgede Muhafazakarlar önde gelirken İşçi Partisi adayları sadece iki bölgede zafer kazandı.

Theresa May için büyük zafer

Bu sonuçlar İngiltere Başbakanı Theresa May için büyük bir zafer olarak görülüyor.

May, yerel seçimlerle ilgili açıklamasında, 8 Haziran'da yapılacak erken seçimler için hiçbir şeyi 'çantada keklik' görmediklerini söyledi.

May, gelecek beş hafta boyunca "Britanya halkının desteğini kazanmak için her gün savaşacağını ve Brexit konusunda Avrupa Komisyonu ile müzakerelerinde elini güçlendirmek için çalışacağı" mesajını verdi.

May ayrıca Brexit konusunda Brüksel'e çatarak "Britanya halkının iradesine karşın Avrupa'da doğru anlaşmayı yapmak için niyetimizi sorgulayan bürokratlar var. Genel seçimlerde Muhafazakarlar kazanırsa Brexit sürecinde en iyi anlaşma için elim güçlenecek" dedi.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise sonuçların, büyük hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

Corbyn, "Elbette hayal kırıklığına uğradım. Haziran'da destekçilerimizin oy vermesini sağlamalıyız, mesajımızı yaymalıyız, buna kararlıyım" dedi.

Yeni yerel sistem: Metro Belediye Başkanlığı

Kısmi yerel seçimlerde bu sene ilk defa bir kaç belediyeyi kaplayan çok daha geniş yetkilere sahip olan Metro Belediye Başkanlığı sistemi de yer aldı.

Batı İngiltere, Manchester ve çevresi, Liverpool kenti bölgesi, Batı Midlands, Tees Valley, Cambridge-Peterborough bölgelerinde ilk kez geniş yetkilere sahip olacak adaylar yarıştı.

Manchester çevresi ve Liverpool kenti bölgesinde İşçi Partisi adayları kazanırken diğer bölgeleri Muhafazakar adaylar aldı.

Metro Belediye Başkanlığı sistemine göre bu bölgeleri yönetecek olan başkanlar bir kaç yerel belediyenin sorumluluğunu alacak.

Metro belediye başkanları belirlenmiş tüm bölgenin okulları, eğlence merkezleri, itfaiye, sağlık gibi kamu hizmeti görevlerinden sorumlu olacak.

Bu belediye başkanları ayrıca bölgenin ekonomik kalkınması ve konut, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda da söz sahibi olacak.

Her bölgenin merkezi hükümetle yerel yetkiler konusunda anlaşma yapması gerekiyor. Örneğin Manchester ve çevresi için belediye başkanının adliye, sağlık ve sosyal hizmetlerde daha geniş yetkileri bulunuyor.

Metro belediye başkanları kendilerine bağlı bulunan yerel yetkililerle geniş bir bölge için strateji belirleyecek ve kendi bölgelerini ilgilendiren konularda milletvekilleriyle birlikte çalışacak.

Metro belediye başkanları ayrıca polis ya da diğer güvenlik güçlerinin rollerinin bazılarına da sahip olabilir.

Kendi kabinelerini kuracak olan Metro Belediye Başkanları'nın önerileri üçte iki oyla reddedilebilir.

Bazı belediye başkanlarının 1 milyar 100 milyon sterlinlik bütçeleri yönetmesi planlanıyor.

Bu belediye başkanları geniş yetkileri nedeniyle `Süper Belediye Başkanları olarak da anılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG