Erişilebilirlik

İngiltere ve Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması İmzalıyor


İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss

İngiltere Ticaret Bakanı, İngiltere ve Türkiye’nin Salı günü bir serbest ticaret anlaşması imzalayacaklarını açıkladı. Bu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışıyla ilgili AB ile vardığı yeni ticaret anlaşmasının ardından imzalanan ilk anlaşma olacak.

İngiltere ve Türkiye iki ülke arasında mevcut ticaret şartlarını devam ettiren bir anlaşmaya imza koyacaklar. Ancak İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss, kısa süre içinde iki ülkenin de şartlarını ortaya koyan özel bir anlaşmanın da olacağı konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Truss yaptığı açıklamada “Bu hafta imzalamayı umduğumuz anlaşma, gümrüksüz ürünlerle ilgili şartları belirliyor ve ticari ilişkilerimize yardımcı olacak bir anlaşma. İngiltere genelindeki otomotiv ve çelik sektörü gibi binlerce iş kolunda, belirsizliği de ortadan kaldıracak” dedi.

Truss ayrıca “Kısa bir süre içerisinde Türkiye ile özel olarak İngiltere-Türkiye arasında düzenlenmiş bir ticaret anlaşmasıyla çalışmaya devam etmeyi bekliyoruz” yorumunu yaptı.

Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaret hacmi 2019 yılında 25 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye, İngiltere’nin en büyük ticaret hacmine sahip 5. ülke konumunda. İngiltere halen Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç’le de benzer şekilde anlaşmalar için görüşmeler yaptı.

İngiltere 1 Ocak tarihinde gerçekleşecek Brexit yani AB’den resmi olarak çıkışından önce 62 ülkeyle ticaret anlaşmaları imzaladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG