Erişilebilirlik

İngiltere Trump'a Tepkili


Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump'ın 'Müslümanların ülkeye girişini yasaklayalım' çıkışına tepkiler sürüyor. İskoçya, Trump'ın işadamı temsilciliğini geri alırken, fahri doktoralık ünvanı düşürüldü. Dünya eski ağır siklet boks şampiyonu Muhammed Ali de Trump’ın sözlerine tepki gösterdi. Ancak Trump, başkanlık yarışından çekilmeyeceğini belirtti.

İngiltere'de tepki topladı

Müslümanların ABD'ye girişinin tamamen engellenmesi gerektiği açıklamasıyla dünya çapında eleştiriler ve tepkilerle karşı karşıya kalan Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump, daha önce de Londra'nın bazı bölgelerine polisin radikal İslamcılar yüzünden giremediği iddiasında bulunmuştu. İngiltere’de büyük tepki toplayan bu iddia üzerine Londra Polis Teşkilatı Donald Trump’ı “gerçekleri görebilmesi için” Londra’ya davet etmişti.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, Trump'in açıklamaları ile ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Londra polisinin sokaklarda güvenliği sağlamaktan korkmadığını dile getirdi.

Başbakan Cameron kınadı

İngiltere Başbakanı David Cameron’dan Harry Potter yazarı J. K Rowling’e kadar birçok kişi Trump’ın İngiltere ile ilgili iddialarını kınarken, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da tartışmalara katılmış ve iddialarının tamamen “saçmalık” olduğunu söylemişti. Boris Johnson, “Hem New York’ta hem de Londra’da suç oranı düzenli olarak düşüyor. Benim New York’un bazı bölgelerine girmekten kaçınmamın tek nedeni Trump’a rastlama olasılığım” şeklinde konuşarak, Trump'ın Amerikan başkanlığına uygun biri olmadığını belirtti.

İskoçya'da fahri doktoralık geri alındı

İskoçya'da büyük golf yatırımları yapan Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump'ın, İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon tarafından işadamı temsilciliği görevi geri alındı. İskoçya'daki bir diğer tepki ise Aberdeen kentindeki Robert Gordon Üniversitesi'nden geldi. Üniversite, Donald Trump'a 2010 yılında verdiği fahri doktora unvanını, üniversitede Trump'ın nefret uyandırıcı açıklamalarına tepki olarak toplanan 70 bin imzanın ardından geri alındığını açıkladı.

Trump: “İngiliz siyasetçiler bana teşekkür etmeli”

Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump, İngiliz siyasetçilerinin kendisine teşekkür etmesi gerektiğini söyledi. Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İngiltere Müslümanlarla olan sorunlarını çok zor tartışıyor, herkes ne olduğunu biliyor, çok kötü, dürüst olun" ifadelerini kullandı.

Muhammed Ali de tepki gösterdi

Boksun efsane isimlerinden Muhammed Ali, bazı başkan adaylarının yaptıkları açıklamalarla insanları İslam dinini öğrenmekten soğuttuğunu ifade etti. Ali, "Müslümanlar, İslam'ı kendi çıkarları için kullanmaya çalışanlara karşı çıkmalı" dedi.

İngiltere'de imza kampanyası 400 bini aştı

Öte yandan İngiltere Parlamentosu’nun web sitesi üzerinden Susan Kelly adlı bir kişinin başlattığı imza kampanyası, Trump'ın İngiltere'ye girişinin engellenmesini talep ediyor. Kampanyaya katılanların sayısı 400 bini geçti.

İngiltere'de vatandaşlar, parlamentonun web sitesi üzerinden çeşitli kampanyalar başlatabiliyor. İmzacı sayısı 10 bini geçtiğinde hükümetin konuyla ilgili bir açıklama yapması zorunlu. Bu sayı 100 bini geçtiğinde ise kampanya konusu parlamentoda açılan bir oturumda tartışılıyor.

Kanunlar herkese uygulanmalı

İngiltere'de daha önce birçok bireyin ülkeye girişinin kullandıkları nefret söylemi nedeniyle yasakladığı belirtiliyor. Kampanya kapsamında "Aynı prensipler, İngiltere'ye girmek isteyen herkes için geçerli olmalıdır. İngiltere, ülkeye girmek isteyenlere ‘kabul edilemez davranış’ kriterini uygulamaya devam edecekse, bunun zengine ve fakire, güçlüye ve güçsüze adil bir şekilde uygulanması gerekir" deniyor.

Başbakanlık makamından yapılan açıklamadaysa Trump'ın İngiltere'ye girmesinin yasaklanması ile ilgili söylemin şu anda tamamen varsayımdan ibaret olduğu, Trump'ın İngiltere'ye ziyaretiyle ilgili herhangi bir planı olmadığı belirtildi.

“Ne olursa olsun, kenara çekilmeyeceğim”

"Radikal İslam tehdidine karşı kapsamlı bir politika geliştirilene kadar Müslümanlar ülkeye alınmamalı" sözleriyle tepki toplayan Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump ise Washington Post gazetesine "Ne olursa olsun, kenara çekilmeyeceğim" ifadesini kullanarak başkanlık yarışını bırakmayacağını açıkladı.

Trump'ın Müslümanları hedef alan açıklamalarının ardından Beyaz Saray, Trump’ın başkanlık yarışından diskalifiye edilmesi gerektiğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG