Erişilebilirlik

İngiltere Suriyeli Mültecileri Yerleştirmede Zorlanıyor


İngiltere’de mülteci yerleştirme programı olarak bilinen sürecin okul ve konut eksikliği nedeniyle tehlikeye girebileceği uyarısında bulunuldu.

Mülteciler için 2020 yılına kadar 10 bin 664 okul kontenjanı ve 4930 ev sağlanması gerekiyor. Program bugüne kadar sadece 655 konut sağlamayı başarabildi.

İngiltere Sayıştay'ı, Haziran 2016 itibariyle 2659 mülteci Britanya'ya ulaştığını açıkladı. Bu sayı, hedeflenenin yüzde 13 altında.

Almanya ise Mayıs 2016’dan bu yana 19 bin, Kanada ise Kasım 2015-Mart 2016 tarihleri arasında 26 bin mülteciye yerleşim sağladı.

Sayıştay raporuna göre yerleştirilen mültecilerin yüzde 31'i okul çağında. Ülkeye gelmesi planlanan 7 bin 655 mültecinin daha okula gitmesi bekleniyor.Suriyeli göçmen çocukların yüzde 20'si ise özel eğitim ihtiyacı içinde.

Eski Başbakan David Cameron, 2020 yılına kadar 20 bin Suriyeli mülteciyi İngiltere’ye yerleştirme sözü vermişti. Hükümet, mültecilerin yerleştirilmesi konusunda yerel yönetimlerden destek bekliyor. Ancak yerel yönetimler okul ve konut konusunda sıkıntılar nedeniyle henüz somut adım atamadı.

Program sadece Lübnan, Irak, Mısır ve Türkiye'de mülteci olarak kayıt olmuş göçmenler için geçerli. Ingiltere'nin bu programı Avrupa'ya ulaşan mültecileri AB içindeki ülkelere yerleştirme programına dahil değil.

Yerleştirme Maliyeti Yüksek

Mülteci yerleştirme programının İngiltere'ye maliyetinin 2020 yılında kadar 1 milyar 730 milyon sterlini bulması bekleniyor.

Sayıştay rakamlarına göre tek bir mültecinin İngiltere'ye sağlık, eğitim ve sosyal güvence maliyeti ilk beş yıllık dönemde bir sene için 17 bin sterlin civarında olacak.

Raporda "Bu programın geleceği yerel yönetimlerin uygun konaklama ve okul sağlamaması nedeniyle tehlikeye girebilir" deniyor.

İngiltere Parlamentosu Kamu Hesapları Komitesi Başkanı milletvekili Meg Hillier, yerel yönetimlerin yardıma ihtiyaç duyan bu insanlara destek vermesinden ötürü alkışlanması gerektiğini söyledi. Hillier hükümete yerel yönetimlere destek vermesi çağrısında bulundu.

Yardım kuruluşu Refugee Action'ın direktörü Stephen Hale ise programdan memnuniyet duyduklarını ancak mültecilerin Britanya'ya entegre olabilmesi için daha fazla yardıma ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Hale, mültecilerin İngilizce öğrenebilmesi için hükümet desteğinin kritik olduğunu belirtti.

Ancak İngiltere hükümeti 2020 yılı sayılarına ulaşmak için geç kalmadıklarını savunuyor. Bir hükümet sözcüsü, yerel yönetimlerden taahhüt aldıklarını 2020 yılına kadar 20 bin mülteciyi Birleşik Krallık toprakları içinde yerleştireceklerini söyledi.

Britanya'ya gelen mülteciler ise deneyimlerinin olumlu olduğunu ancak statüleri nedeniyle kaygı yaşadıklarını söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG