Erişilebilirlik

İngiltere Siber Saldırı Altında


İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ülkenin son üç ayda 188 ciddi siber saldırı yaşadığını açıkladı.

NCSC Başkanı Ciaran Martin, saldırıların çoğunun ulusal güvenliği tehdit ettiğini söyledi.

Öte yandan Maliye Bakanı ve eski Savunma Bakanı Phillip Hammond, NCSC’nin son 6 ayda hükümet kurumlarına 34 bin 550 “potansiyel saldırıyı” önlendiğini ve bunun günde 200 saldırıya denk geldiğini açıkladı.

Hammond, internet devriminin bilgisayar korsanları tarafından rehin alınma tehlikesi yaşadığını, fikri mülkiyet haklarının ve ulusal altyapının tehdit altında olduğunu söyledi.

Merkezin Londra’daki resmi açılışı öncesinde basına açıklamalarda bulunan Martin, “Rusya ve Çin’den devlet destekli bilgisayar korsanlarının incelendiğini” belirtti.

Martin hükümet kurumlarına düzenlenen saldırılarla İngiltere hükümet politikaları, enerji, diplomasi ve belirli bir sektör hakkında bilgi çalmanın hedeflendiğini de ekledi. NCSC Başkanı, son iki yılda siber alanda Rusya’nın saldırganlığı konusunda bir değişim görüldüğünü söyledi.

Martin “Bu değişim siyasi kurumlara, siyasi partilere, parlamento kuruluşlarına yapılan bir dizi saldırılarla görüldü. Bu uluslararası ortaklarımız tarafından ispatlandı ve genel olarak kabul gördü” dedi.

Amerika başkanlık seçimlerine, bilgisayar korsanlarının saldırılarıyla müdahale ettiği iddialarının ardından Rusya, batılı devletlerin siber savunma konusunda endişe kaynaklarından biri haline geldi.

Martin, “Rusya’nın, Batı ülkelerinin kritik ulusal endüstrilerine, siyasi ve demokratik süreçlerine odaklanan saldırılarında belirli bir eğilim” olduğunu da ekledi.

İngiltere hükümetinin geçen yıl açıkladığı siber güvenlik stratejisi çerçevesinde bu alanda 1,9 milyar sterlinlik bir yatırım kararı alınmıştı.

NCSC, bu strateji kapsamında Londra’da Kraliçe II. Elizabeth’in katıldığı resmi bir törenle açıldı.

Merkez, İngiltere’ye yöneltilen siber saldırıların engellendiği operasyonel bir üs olarak çalışacak.

NSCS devlet kurumlarına yönelik saldırıların yanı sıra dijital ekonomiyi, iş dünyası ve toplumu siber saldırılardan korumayı hedefliyor.

İngiltere’de dijital işlemlere bağlı ekonominin değeri senede 118 milyar sterlin civarında.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG