Erişilebilirlik

İngiltere İstihbarat Servisi Trump’ı Dinlediği İddialarını Reddetti


İngiltere’de istihbarat yetkilileri 2016 ABD başkanlık seçimleri sırasında Donald Trump’ın telefonlarını dinledikleri yönündeki iddiaları reddetti.

İngiltere Hükümeti İletişim Merkezi’nden (GCHQ) yapılan yazılı açıklamada “iddiaların düpedüz gülünç olduğu ve dikkate alınmaması gerektiği” ifade edildi.

Bu iddialar Fox televizyonunda bir yorumcu tarafından dile getirildikten sonra Beyaz Saray basın sözcüsü Sean Spicer tarafından Perşembe günü gündeme getirilmişti.

Eski yargıç Andrew Napolitano Fox televizyonuna yaptığı yorumunda üç istihbarat kaynağının Obama yönetiminin Trump’ı izlemek için GCHQ’yu kullandığını ileri sürmüştü.

Spicer eski ABD Başkanı Barack Obama hakkında “Ulusal Güvenlik Ajansı’nı (NSA) kullanmadı. CIA, FBI ya da Adalet Bakanlığı’nı da kullanmadı. GCHQ’yı kullandı” demişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan GCHQ sözcüsü ise “Medya yorumcusu yargıç Andrew Napolitano’nun GCHQ’nun o dönem yeni seçilmiş başkanı dinleme emri aldığı suçlamaları saçma. Bunlar düpedüz gülünçtür ve dikkate alınmamalıdır” dedi.

GCHQ’nun istihbarat faaliyetlerine yönelik doğrudan açıklama yapmasının beklenmedik bir durum olduğunu söyleyen gözlemciler özellikle “düpedüz gülünç” ifadesinin olağan dışı olduğunu belirtiyor.

Açıklama GCHQ’nun iddiaları ciddiye aldığını ve Washington’da giderek büyüyen kavganın içine çekilmek istemediğinin işareti olarak görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Obama yönetimi tarafından telefonlarının dinlendiği yönündeki iddiaları Amerikan Kongresi’nin her iki kanadının istihbarat komitelerinde görüşülmüş ve bu yönde bir kanıt bulunmadığı görüşüne varılmıştı.

İngiltere, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada istihbarat konusunda yakın işbirliği yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG