Erişilebilirlik

İngiltere Parlamentosu'ndan Johnson'ın Erken Seçim Talebine Ret


İngiltere Başbakanı Boris Johnson

AB’den çıkış sürecinin yarattığı krizle siyasetin alt üst olduğu İngiltere’de parlamentodan Başbakan Boris Johnson’a üst üste darbe geldi. Milletvekillerinin Johnson’ın İngiltere’yi AB’den anlaşmasız çıkarmasını engelleyecek yasa tasarısını onaylamasının ardından parlamento Johnson'ın erken seçim çağrısını da reddetti.

İngiltere'ni AB'den anlaşmasız çıkmasını engellemek üzere hazırlanan tasarı parlamentonun alt kanadında 299’a karşı 327 oyla kabul edildi. Tasarı şimdi onay için parlamentonun üst kanadına gidecek. Milletvekilleri söz konusu tasarısının parlamentonun üst kanadı tarafından kabul edilerek bu hafta sonuna kadar yasalaşmasını umuyor. Ancak Avam Kamarası’nın Brexit yanlısı üyeleri bunu parlamentoda yapılacak oturum sırasında kürsü işgaliyle engelleme tehdidinde bulunuyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın partisi olan Muhafazakar Parti içinden 21 milletvekili Johnson’a meydan okuyarak anlaşmasız Brexit’i önleyecek söz konusu tasarıya onay vereceklerini açıklamıştı. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti de İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki lideri Winston Churchill’in torunu ve eski iki maliye bakanının da aralarında olduğu siyasilerin partiden ihraç edileceğini belirtmişti.

İngiltere parlamentosundaki oylamadan çıkan bu sonuç doğrultusunda Başbakan Boris Johnson’ın, çıkışın hangi koşullarda olacağının çerçevesini çizen ve parlamento onayını almış bir anlaşma olmazsa, AB’den Brexit’in 31 Ocak’a kadar ertelemesini talep etmesi gerekiyor.

Parlamento Johnson'ın erken seçim talebini reddetti

Başbakan Johnson milletvekillerinden 15 Ekim’de de baskın erken seçime gidilmesi çağrısına destek vermelerini istemiş, parlamentodaki konuşmasında “Ülke için tek bir yol var. O da kimin yöneteceğini belirlemek üzere yapılacak bir oylama” ifadelerini kullanmıştı.

Brexit’in ertelenmesini öngören tasarının tartışıldığı oturumda konuşan Johnson söz konusu tasarıyı “Beni Avrupa Birliği’ne teslim olmaya zorlayacak” sözleriyle değerlendirdi. “Bunu yapmayı reddediyorum. Bu parlamento halkın başbakan olarak kimi istediğine karar vermesine müsaade etmekten başka bir seçenek bırakmamıştır” diyerek erken seçime gidilmesi çağrısını yinelemişti.

Boris Johnson’ın erken seçim çağrısının karşılık bulabilmesi için parlamentonun üçte ikisinin desteğini alması gerekiyordu. Ancak İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar erken seçim lehine oy kullanmayacaklarını açıkladı.

Parlamentodan Başbakan Johnson'a bir darbe daha geldi. Milletvekilleri Boris Johnson'ın erken seçime gidilmesi çağrısını reddetti. Parlamentodaki oylamada 56 milletvekili erken seçime gidilmesi konusunda hayır oyu, 298 milletvekili de evet oyu kullandı.

İngiltere Başbakanı İngiltere’nin 31 Ekim’de anlaşmalı ya da anlaşmasız AB’den çıkması gerektiğini savunuyor. Parlamentonun Johnson’ın ellerini bağlama girişimi Brexit sürecini de havada bıraktı.

İngiltere’nin para birimi pound anlaşmasız Brexit’in engellenebileceği ihtimalinin belirmesinin ardından 30 Ağustos’tan bu yana ilk kez dolar karşısında kısa bir süreliğine değer kazandı.

XS
SM
MD
LG