Erişilebilirlik

İngiltere'de Bombalı Saldırı Önlendi


Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan terör saldırısı tüm dünyada olduğu gibi İngiliz basınında da geniş yer aldı. İngiltere'nin köklü gazetelerinden Independent, Guardian, Daily Mail, Daily Mirror, The Sun gazeteleri başta olmak üzere bütün yayın organlarında haber birinci sayfadan verildi.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı David Cameron Paris'te düzenlenen terör saldırılarından kentte bulunan İngiliz vatandaşlarının da etkilenmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

'Acınız acımız, kavgamız kavgamızdır'

Cameron, "Acınız bizim acımızdır, kavganız bizim kavgamızdır" diyerek "Teröristlerin hedefi açıktır. Bizi bölmek ve yaşam tarzımızı yok etme. Bu yüzden her zamankinden daha fazla bir araya gelip yan yana durmak ve sevdiğimiz yaşam biçimi ile hayatımıza devam etmek zorundayız," dedi. Cameron, güvenlik alarm seviyesinin ikinci düzeyde kalacağını belirtti.

Cameron, terör eylemlerinin gittikçe arttığını ve olayların yaydan çıktığını, düzenlenen saldırıların titizlilikle inceleneceğini söyledi. Fransa'da yaşanan olayla ilgili olarak her alanda Fransa'ya destek olacaklarını belirten İngiliz Başbakan, “Her ne kadar bütün olası terör eylemlerine hazır olsak da aynı tehditle biz de karşı karşıyayız” dedi.

Güvenlik önlemleri arttırıldı

Öte yandan, Londra Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mark Rowley, İngiliz yayın kuruşları aracılığı ile yaptığı açıklamada, kamuoyunun daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. İngiliz polis teşkilatı ise kamuya açık yer ve etkinliklerde daha fazla polis görevlendirileceğini ve İngiltere'deki limanlarda da güvenlik önlemlerinin sıkılaştırılacağını açıkladı.

Kraliçe'den mesaj

İngiltere Kraliçesi Fransa Cumhurbaşkanına bir mesaj gönderdi. Kraliçe mesajında "Prens Philip ve ben derin bir şok içindeyiz, Paris'teki korkunç can kaybından dolayı büyük bir üzüntü içindeyiz. Size, yaşamını yitiren ailelere ve Fransız halkına en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn Paris'te yaşanan katliamı "korkunç ve ahlaksız" olarak nitelendirdi. Corbyn, bugünkü görüşmelerini iptal ettiğini belirterek, Fransa'daki olayla ilgili olarak başbakanlık binasının bulunduğu Downing Street'te güvenlik yetkililerinden bilgi aldı.

Gatwick Havaalanı terminali boşaltıldı

Londra’nın en işlek havaalanlarından Gatwick Havaalanı’nın kuzey terminalinde tespit edilen şüpheli bir paket nedeni ile havaalanı terminali boşaltıldı.

İngiliz Daily Mail gazetesi Gatwick havaalanında çantasında bomba olan birinin polisler tarafından yakalandığını duyururken, İngiliz polisi bugün şüpheli hareketlerinden dolayı bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Tüm havaalanları alarmda

İngiltere'de ülke genelindeki tüm havaalanları Paris'te meydana gelen terör saldırısının ardından yüksek düzeyde alarma geçirildi.

British Airways ve Easyjet havayolu şirketleri havaalanlarında alınan güvenlik önlemleri ve potansiyel etkileri konusunda yetkililerle koordineli olarak görüşürken, Fransa ve İngiltere'yi birbirine bağlayan Eurostar tren seferlerinin devam ettiği ancak yolcuların hareket saatinden bir saat önce hazır bulunmaları gerektiği belirtildi.

Tower Bridge'de Paris anması

Londra'nın ünlü simgelerinden biri olan Tower Bridge, Paris'e destek vermek ve terör saldırılarında hayatını kaybedenleri anmak amacı ile Fransız bayrağı renkleri ile ışıklandırıldı.

XS
SM
MD
LG