Erişilebilirlik

İngiltere Başbakanı Prens Selman'la Kaşıkçı'yı Konuşmak İstiyor


İngiltere Başbakanı Theresa May

İngiltere Başbakanı Theresa May, Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la, Arjantin’deki G20 zirvesinde görüşmek niyetinde.

Buenos Aires’e giderken uçakta açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı May, tam anlamıyla şeffaf, neler olduğunu ortaya koyacak ve sorumluların net olarak ortaya çıkarılacağı bir soruşturma yürütüldüğünü görmek istediğini söyledi.

İngiltere Başbakanlık yetkilileri, Theresa May'le Suudi Veliaht Prens arasında yapılacak görüşmeyi resmi olarak doğruladılar.

Suudi rejimi ve Veliaht Prens’i eleştiren yazılar kaleme alan Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı, geçen ay İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluk binasına girdikten sonra bir daha dışarı çıkamadı.

Suudi yönetimi Veliaht Prens Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesinde bir rolü olduğunu reddediyor. Amerika Başkanı Donald Trump da Suudilere destek vermiş ve bu konuda henüz yanıtlanması gereken sorular olduğunu söylemişti.

Amerika’da sık sık Trump’a destek vermesiyle tanınan Güney Carolina Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham de diğer senatörler gibi CIA’in Senato’ya bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG