Erişilebilirlik

İngiltere AB'den Ayrılıyor mu?


İngiltere Başbakanı David Cameron
İngiltere Başbakanı David Cameron, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin 2015 yılındaki seçimleri kazanması durumda ülkesinin Avrupa Birliği üyeliğini yeniden müzakere etmeyi ve üyeliği referanduma sunmayı planladığını açıkladı.

Cameron, İngiltere’de kamuoyunun Avrupa Birliği’ne yönelik düş kırıklığının en üst seviyelere ulaştığına dikkat çekerek, AB ile yeni ilişkilerin sadece “kalben ortak” olan bir pazarla kurulması gerektiğini savundu.
David Cameron, yeni ilişki koşullarını kabul etme ya da AB’den tümüyle ayrılma konusunda İngiliz halkına seçme şansı verilmesi gerektiğini söyledi.

Cameron, gelecek seçimleri kazanması durumunda AB üyeliğini 2015 ile 2017 yılları arasında halkoylamasına sunmayı düşünüyor. İngiltere Başbakanı, AB üyeliği koşullarının müzakere kapsamı çerçevesinde, Brüksel’in ülkesi üzerindeki yetkilerini bir bir gözden geçirmeyi planladığına işaret etti.

Başbakan Cameron’un açıklaması İngiltere’nin AB ortaklarını rahatsız etti. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İngiltere’nin aktif ve yapıcı AB üyesi olarak kalmasını arzu ettiklerini söyledi. Westerwelle ayrıca, Londra’nın tek başına üyelik koşullarını değiştiremeyeceğini sözlerine ekledi.

Amerika’da İngiltere’nin Avrupa Birliği’nin güçlü bir üyesi olarak kalmasını istiyor.
İngiltere Başbakanı David Cameron’un konuşmasının ardından İngiliz sterlinin dolar karşısındaki değeri son beş ayın en düşük düzeyine geriledi.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG