Erişilebilirlik

İngiltere AB'ye Brexit'in Ertelenmesini Teklif Edecek


İngiltere’de parlamento, 202'ye 412 oyla Brexit'in 30 Haziran'a kadar ertelenmesini onayladı. Londra gelecek hafta yapılacak AB liderleri zirvesinde teklifi sunacak.

Parlamentoda yapılan oturumda Brexit refrerandumunun tekrarlanması da oylandı ve 85'e 334 oyla AB'den çıkılması konusunda yeniden referanduma gidilmesi reddedildi.

Çarşamba günü yapılan oylamadaysa AB’den anlaşmasız ayrılık masaya yatırılmış ancak parlamenterler anlaşma yapılmasından yana oy kullanmıştı.

May, Brexit anlaşmasını gelecek hafta üçüncü kez parlamento karşısına getirmeye hazırlanıyor.

May, gelecek hafta yapılacak üçüncü oylamada Brexit anlaşmasının kabul edilmesi halinde 30 Haziran tarihinin geçerli olacağını, ancak reddedilmesi halindeyse daha uzun süreli bir erteleme arayışına gireceğini söylüyor.

İngiltere Başbakanı bu kez Muhafazakar Parti içindeki Brexit yanlılarını kendi tarafına çekip anlaşmasını desteklemeye teşvik etmek için AB’den ayrılmanın beklenenden uzun bir gecikme sonucunda gerçekleşebileceği uyarısında bulunuyor.

May, uzun gecikme kaygısının anlaşmaya muhalif parlamento üyelerini yumuşatmasını umuyor.

May’in planının iki kez parlamentoda başarısızlığa uğraması otoritesini sarsmış görünse de Maliye Bakanı Philip Hammond, May’in anlaşmayı meclise sunmayı yeniden gündemine aldığını söyledi.

Hammond Sky News televizyonuna yaptığı açıklamada Ocak ayında yapılan ve anlaşmanın ezici çoğunlukla reddedildiği ilk oylamayla Pazartesi günü yapılan oylama arasında çok sayıda parlamenterin görüş değiştirdiklerini kaydetti. Pazartesi yapılan oylamada fark Ocak ayındakinden daha az oldu.

İngiltere 2016 yılında yapılan referandumda yüzde 48’e karşı 52 oyla AB’den çıkma kararı almıştı. Bu durum toplum içinde AB konusundaki büyük bölünmeyi gösterirken ülkenin ana siyasi partileri arasında da görüş ayrılıklarının büyümesine yol açmıştı.

Parlamentoda Çarşamba günü yapılan oylamada AB’den anlaşmasız çıkma durumu reddedildi. Ancak Brexit anlaşması konusunda ilerleme sağlanamazsa Londra’nın AB’den 29 Mart tarihinde anlaşmasız şekilde çıkması hala olasılıklar arasında.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, gelecek hafta Perşembe günü yapılacak AB liderleri zirvesinde Brexit’in ertelenmesinin gündeme gelmesi halinde AB’nin İngiltere’ye Brexit’i en az bir yıl erteleme konusunda baskı yapacağını söyledi.

May’in azınlık hükümetini parlamentoda destekleyen Kuzey İrlanda Demokrat Birlik Partisi’ni de ikna etmesi gerekiyor. Parti şu ana kadar May’in Brexit planına destek vermeyi reddetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG