Erişilebilirlik

İngiliz Holiganlardan Paris’te Şok Irkçı Eylem


Chelsea taraftarları ilk kez olay çıkarmıyor. İki yıl önce takımlarının Benfica'yla yapacağı maç öncesinde Hollanda metrosunda fotoğraflanan Chelsea taraftarları

Avrupa Şampiyonlar Ligi UEFA karşılaşmaları için Paris Saint Germain (PSG)-Chelsea maçını izlemek üzere Paris’e gelen Chelsa taraftarının Paris metrosunda gerçekleştirdikleri ırkçı eylem Manş nehrinin her iki yakasında da skandala yol açtı. Metro istasyonunda siyah bir yolcuyu metroya almayan ve “Irkçıyız ve bu da çok hoşumuza gidiyor” diyerek şarkı söyleyen holiganların eylemi hakkında Paris’te ırkçılıktan soruşturma açıldı.

Geçtiğimiz Salı akşamı oynanan Chelsea-PSG maçı öncesi Paris sokaklarında metroya binen İngiliz holiganların ırkçı eylemi amatör bir kamera tarafından görüntülenince skandal patlak verdi. İngiliz Guardian gazetesi, Paris’in merkezindeki Richelieu Drouot metro istasyonunda bekleyen trene binmek isteyen bir yolcunun defalarca binmesini engelleyen yolculara ait videoyu yayınladı. Amatör kamerayla çekilen videoda, holiganların önce siyah yolcuyu iki kez vagondan ittikleri ardından da “Biz ırkçıyız ve bu hoşumuza gidiyor” diyerek slogan attıkları görülüyor.

Videoyu çeken ve ismi açıklanmayan yolcu, Fransız uluslararası haber kanalı France 24’e olaya ilişkin gözlemlerini anlatırken “Bir an metro bekleyen insanların üzerine bozuk para atmaya başladılar. Kimse trene binmeye cesaret edemedi. Hatta metro çalışanları bile mesafeli duruyordu. Çünkü her an bir kavganın patlak verebileceğini hissetmiştik” dedi.

Spor camiasından kınama

Guardian’da yer alan imaj, Fransız televizyon ve gazetelerinde de hızla yayılınca, İngiltere’den birbiri ardında kınama mesajları yağdı. Bir kınama yayınlayan Chelsea Kulübü, yazılı açıklamada “Bu iğrenç bir davranış ve bu davranışın futbolda yeri yoktur. Sorumlu kişilerin ceza almasını diliyoruz. Kulüp bu kişilere, yasaklamaya kadar varan en ağır cezayı verecektir. Bu tür hareketlerin ne sporda, ne de toplumda yeri olamaz”dedi. İngiliz Futbol Federasyonu ve FIFA’dan da birbiri ardına kınama mesajları yayınlandı.

Adli soruşturma açıldı

Video görüntülerinin Fransız medyasında yer alması üzerine Paris Adliyesi “ırkçı nefret suçu” iddiasıyla soruşturma açtı. İngiliz polis örgütü Scotland Yard, suçluların kimliklerinin teşhis edilerek adalet önüne çıkarılması için Fransız meslektaşlarına yardımcı olma önerisi getirdi. İngiltere Başbakanı David Cameron da olayı kınayarak Fransız polisine her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

‘Irkçı saldırı değil, yer yoktu’

İngiliz medyasına konuşan holiganlardan 17 yaşındaki Mitchell McCoy, yaptıklarının ırkçı bir saldırı olmadığını ve “Biz ırkçıyız, biz ırkçıyız ve bu hoşumuza gidiyor” şarkısının ise 2012’de İngiliz Futbol Federasyonu tarafından “ırkçı hakaretten cezalandırılan Chelsea’nin kaptanı John Terry’ye adanan bir şarkı olduğunu savundu. Genç taraftar, siyah yolcunun “Vagonda yer olmadığı için dışarı itildiğini” iddia etti. İngiliz medyasındaki başka bir yorumda da, siyah yolcunun “derisinin renginden dolayı değil, PSG’yi desteklediği için” vagondan itildiği iddia edildi.

SOS Racisme derneği ise ırkçı suçlara karşı Avrupa Komisyonu Bağımsız Disiplin Kurulu oluşturması önerilerini tekrarlayarak, bu tür suçların cezasız kalmamasını istedi.

XS
SM
MD
LG