Erişilebilirlik

İngiliz Gazetecilerin Bilinmeyen Örgütü


İngiliz Gazetecilerin Bilinmeyen Örgütü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Diyarbakır’da gözaltına alınan Vice TV ekibi, ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’le suçlanıyor. Avukatlar, sözkonusu örgütün hangi örgüt olduğunun anlaşılmadığı görüşünde

Vice TV muhabiri Jake Hanrahan, kameraman Philip Pendlebury, prodüktör Muhammed İsmail Laso ve şoför ve tercüman olarak çalışan Abdurrahman Direkli, dün Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı.

‘Silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasından gözaltına alınan ekibin üyeleri, haklarındaki iddiaları kabul etmedi. İddialara konu olan örgüt ise tam olarak anlaşılmadı.

Hangi örgüt?

Şüphelilerin ardından söz alan avukatlardan Ahmet Kaya, iddialar arasında adı geçen örgütün hangisi olduğu ve nasıl yardım edildiğinin anlaşılmadığını söyledi. Kaya “Dosyada gazetecilik sınırını aşan herhangi bir fotoğraf bulunmamaktadır. Kaldı ki eldeki fotoğraflar yayınlamış değil. Daha yayınlanmadan operasyon yapılmış ve bunlara el konulmuştur. Bunlar suç unsuru teşkil etse dahi, örgüte nasıl yerdim ettikleri tarafımızca anlaşılamamaktadır” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Avukat Tahir Elçi ise farklı bir iddiayı gündeme getirdi. Elçi, şüphelilerin hem IŞİD hem de PKK adına faaliyet göstermekle suçlandıklarını söyledi. Elçi, gazetecilerin bu iddiaya ilişkin delil bulunmadığına dikkat çekerek, “İstihbarat örgütlerimiz, polis teşkilatımız, tümüyle gazeteci olan ve gazetecilik faaliyetleri gösterenlerin çalışmalarından rahatsız olmuş olabilirler. İngiliz gazetecinin PKK örgütüyle ilgisi yoktur. Hele de IŞİD ile ilgileri olduğuna dair suçlama dayanaksız ve abestir. IŞİD örgütü gibi kavramlarla aleyhlerindeki suçlamalara gizem katılmaya, gazetecilik faaliyeti nedeniyle ellerindeki materyaller örgüt malzemesiymiş gibi soruşturma makamları etkilenmeye çalışılmıştır. Gazeteciler IŞİD ile bağlantılı suçlamalardan dolayı büyük şaşkınlık içindeler. Komik ve ciddi olmayan bir durumun yaşandığını söylemektedirler ”diye konuştu.

Ekibi, ‘Silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasıyla tutuklayan mahkeme, örgütlerin adından söz etmedi.

‘Kripto’ tutuklama gerekçesi

Öte yandan tutuklama gerekçeleri dikkat çekti. Gerekçelerden biri, ekibin kullandığı hard diskin kriptolu olması ve henüz tam olarak incelenememiş olması olarak gösterildi. Kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin bulunduğuna vurgu yapan mahkeme, tutuklama gerekçelerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını örnek gösterdi. Mahkeme ayrıca şüpheliler için adli kontrolün yeterli olmayacağı hükmüne vardı.

Karara itiraz

Bu arada gazetecilerin avukatı Ahmet Ay, tutuklama kararına itiraz etti. Savcılığa dilekçe vermeden önce bir açıklama yapan Ay, IŞİD ile ilgili iddiaların doğru olmadığını belirterek, " AHİM ve yerel mahkemelerin söylediği gibi tutuklama son çare. Kamuoyunda IŞİD iddiası dolaşıyor, bu asılsız bir iddia. Savcılık iddianamesinde örgüt adı verilmemiş. Sadece çektikleri kamera kayıtlarının çok fazla olduğu öne sürüldü. Harddisklerde çok fazla görüntü varmış ama şifreli. Onu çözecekler. Fransa ve Ukrayna'da çektikleri kayıtlar da var. Burada da çatışmanın taraflarını çekmişler. Bugün adli kontrol talebi için başvuracağız. Tutuksuz yargılanmaları için yedi günlük bir itiraz süresi var" dedi.

Avukat Ay, izledikleri görüntülerde, delil olabilecek bir belirtiye rastlamadıklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG