Erişilebilirlik

Türkiye'de İngiliz Gazetecilere IŞİD Suçlaması


Merkezi Amerika'daki uluslararası yayın kuruluşu Vice News ekibinin, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorguları sürüyor. Silvan ve Lice ilçelerindeki olayları protesto amacıyla yapılan kepenk kapatma eylemini çekerken gözaltına alınan muhabir Jake Hanrahan, kameraman Philip Pendlebury, Prodüktör Muhammed İsmail Laso ve ismi öğrenilemeyen tercümanlarının IŞİD adına eylem ve faaliyetlerde bulunmakla suçlandıkları belirlendi.

VOA’nın ulaştığı polis kaynakları, ekibe somut bir eylem suçlaması yapılmadığını bildirdi. Ekip, ismi açıklanmayan bir kişi tarafından yapılan ihbar üzerine önce takibe alındı. Ekibi bir süre takip eden polis ve çekim yaptıkları sırada gözaltına aldı. Ekibin bir belgesel çekimi için Türkiye’de olduğu öğrenildi. Ekibin çektiği görüntüleri polis tarafından incelendi. İncelemede IŞİD ile ilgili bir bulguya rastlanmadı. Avukat nezaretinde ifade veren ekip suçlamaları reddetti.

Diyarbakır Polisi, sorgu için savcılıktan ek süre aldı. Ek süre bugün sona erdi. Ekip savcılığa sevk edildi. Amerikan Büyükelçiliği de konuyu yakından takip ediyor.

XS
SM
MD
LG