Erişilebilirlik

İngiliz Bebeğe Başkan Trump’tan Yardım Önerisi


Başkan Donald Trump Twitter’daki sayfasında dünyada sadece 16 çocukta görülen bir hastalığa yakalanmış olan 10 aylık İngiliz bebeğe yardımcı olmaktan mutluluk duyacağını yazdı.

Charlie Gard henüz 10 aylık bir bebek. Ancak Charlie, ‘mitochondrial depletion syndrome’ olarak bilinen bir hastalık ile doğdu. Çok nadir görülen ve dünyada sadece 16 çocukta rastlanan bu hastalık nedeniyle küçük Charlie’de beyin hasarı söz konusu ve aynı zamanda vücudundaki kaslarını kullanamıyor. Bu sebeple Charlie göremiyor, duyamıyor, ağlayamıyor, makineye bağlı olmadan nefes alamıyor ve verilen birşeyi yutamıyor.

Bu nedenden dolayı İngiltere’de mahkeme doktorların raporlarının ardından Charlie Gard’ın hayatına son verilebilmesi gerektiğine karar verdi. Aile bunun üzerine konuyu Avrupa İnsan Hakları mahkemesi’ne götürmek istedi ancak mahkeme konuyu gündemine almayı reddetti. Çünkü Gard’ın ailesi küçük bebeğin Amerika’da tedavi olma şansı olabileceğini buna izin verilmediğini ve destek olunmadığını söylüyor.

Papa’dan da destek

Mahkemenin kararı İngiltere’de protestolara neden oldu. Charlie Gard için yardım kampanyaları başlatıldı. Şu ana kadar yaklaşık 2 milyon dolar yardım toplandı. Sosyal medyada çığ gibi büyüyen kampanya ve eleştirilere bir ses de Hıristiyan dünyasının ruhani lideri Papa’dan geldi. Papa Francis Twitter’dan verdiği mesajında hastalıkla mücadele eden birinin yaşam hakkını savunmanın Allah tarafından insanlara verilmiş sevgi dolu bir görev olduğunu yazdı. Vatikan sözcüsü de Papa’nın Charlie’nin ailesine yaşadığı sürece ona bakmakları konusunda çağrıda bulunduğunu açıkladı.

Papa’nın ardından Başkan Donald Trump da Pazartesi sabah saatlerinde Twitter’dan yayınladığı bir mesaj ile Amerika’nın Charlie Gard’a yardım eli uzatabileceğini yazdı. Trump mesajında “Papa ve İngiltere’deki dostlarımız gibi biz de küçük Charlie Gard’a yardımcı olabilirsek bundan mutluluk duyarız” dedi.

Trump’ın ve Amerika’nın Charlie Gard için nasıl bir yardım önerisi getirdiğine dair henüz bir ayrıntı yok ancak beklenti bu gelişmelerin ardından küçük bebeğin tedavi amacıyla Amerika’ya götürüleceği yönünde.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG