Erişilebilirlik

İnfaz Düzenlemesinde ''Teröristleri Savunma'' Kavgası


Türkiye’de Corona virüsü salgını nedeniyle cezaevlerindeki doluluğu azaltma amacıyla hazırlanan infaz düzenlemesi teklifi görüşmelerinde, AKP–MHP iktidar cephesinin siyasi suçlular için eşitlik talebinde bulunan HDP’ye yönelik yaptığı ''teröristleri savunma'' suçlaması kavgaya neden oldu.

TBMM Genel Kurulu’nda dün gece başlayan ancak salondaki protesto eylemi üzerine bugün devam eden AKP’nin MHP’yle işbirliği içinde hazırladığı infaz düzenlemesi teklifiyle ilgili görüşmeler gerilimli geçiyor.

CHP’li TBMM Başkanvekili Levent Gök’ün yönettiği bugünkü oturumda, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal’ın, konuşması gerilimi tetikledi. Öçal, ''HDP ve ortağının ‘eşit infaz’ söylemiyle teröristlerin savunulmasını istediği bugünlerde PKK’lılar Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 5 masum vatandaşımızı şehit etmiştir. HDP ve ortağı terör örgütüne açıktan destek veren sözde sanatçılara güzellemeler yaparken terör seviciler hala halkların kardeşliği türküsünü söylemeye devam mı edecekler? Terörle mücadelemiz, gerek şahsında İçişleri Bakanımızca gerekse güvenlik kuvvetlerimizce soylu bir şekilde devam edecektir. Masumları katleden, değer tanımaz teröristleri ve uzantıları olan terör sevicileri lanetliyor ve şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, aziz milletimizin başı sağ olsun diyorum,'' dedi.

Öçal’ın sözleri üzerine HDP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi ve Meclis Başkanvekili’ne müdahale etmesi çağrısında bulundu. HDP’liler, ''teröristleri savunma ve terör sevici'' gibi ifadeler için düzeltme yapılmasını istedi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’un grubu adına söz istemesinin ardından Gök, Oluç’un söz hakkının saklı olduğunu daha sonra kullandıracağını söyledi.

Hemen sonrasında gündem dışı konuşma yapmak üzere söz alan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un konuşması ve sonrasında HDP’li kadın vekili hedef almasıysa gerilimli atmosferde fiziki kavgayı başlattı.

MHP’li Enginyurt, AKP’li Öçal’ın ifade ettiği Diyarbakır’daki saldırıyla ilgili ''kancık'' ifadesini kullandığı konuşması kavgaya neden oldu. Enginyurt, ''Diyarbakır’da 5 Kürt vatandaşı kancıkça bir pusuda, şerefsiz katiller tarafından hayatlarını kaybetmişlerdir. İnfaz yasasının görüşüldüğü bugünlerde MHP Milletvekili, Türk milliyetçisi olarak bütün Türkiye’ye duyuruyorum ki hiç kimse PKK’lı hainlerin, katillerin affını bu meclisten beklemesin, bu meclis böyle bir affı asla gerçekleştirmeyecektir,'' diye konuştu.

Enginyurt’un bu sözleri AK Parti ve MHP milletvekillerince alkışlanırken HDP milletvekilleri tepki gösterdi.

Bu arada Meclis Başkanvekili Gök ise Enginyurt’a sataşma yapmaktan kaçınma ve temiz dil kullanma uyarısında bulundu. Enginyurt, Gök’e, ''Başkanım, herkesin hakkıdır, öyle şey olur mu ya'' diye seslendi, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in, ''Nasıl hakkıdır?'' diye itiraz ettiği görüldü.

Bu durum AKP-MHP ile HDP grupları arasında sözlü atışmalara yol açarken, MHP’li Enginyurt’un, HDP’li Koçyiğit’in üzerine yürüdüğü görüldü. O sırada Başkanvekili Gök’ün ise, saat 14:48’de oturuma ara vermesiyle Meclis TV’nin canlı yayını sona erdi.

Ancak oturuma ara verilmesine karşın TBMM Genel Kurulu salonundan ayrılmayan milletvekilleri arasında tansiyon yükselmeye devam etti ve sözlü atışmalar fiziki kavgaya dönüştü. Siyasi partilerin grup başkanvekilleri araya girerek kavgayı önlemeye çalıştı ve tansiyon düşürüldü. Saat 15:00’te yeniden oturuma devam edildi.

Tutanaklarda Enginyurt’un kadın vekil üzerine yürüdüğü kayda geçti

Bu arada TBMM’deki kavgaya yol açan süreç özetle tutanaklara şöyle yansıdı:

CEMAL ENGİNYURT (Ordu) - Sayın Başkan, bugün Diyarbakır'da 5 Kürt vatandaşı kancıkça bir pusuda, şerefsiz katiller tarafından hayatlarını kaybetmişlerdir. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. İnfaz yasasının görüşüldüğü bugünlerde Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili olarak, bir Türk milliyetçisi olarak bütün Türkiye'ye duyuruyorum ki hiç kimse PKK'lı hainlerin, katillerin affını bu meclisten beklemesin, bu meclis böyle bir affı asla gerçekleştirmeyecektir. (MHP ve AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Değerli arkadaşlarım, bu bir dakikalık görüşmelerde tüm konuşmacıların, özellikle grup başkan vekillerinin konusu olan ve sataşma doğuracak konuşmalardan kaçınmalarını özenle rica ediyorum ve bir temiz dil kullanma gerekliliği çok açıktır herkes açısından. Biz burada temsilde adaletin sağlanması açısından, söz isteyen tüm arkadaşlarımızın söz taleplerini yerine getiriyoruz ama tüm arkadaşlarımız da Meclisin mehabetine uygun bir konuşma dilini sergilemelerinde yarar var. Bu konudaki sataşma haklarını ben saklı tuttuğumu ifade ediyorum ama bu özenin gösterilmesi önemli çünkü bir dakikalık söz alan arkadaşlarımız kendi adlarına yaptıkları konuşmayla hem kendi gruplarını hem de diğer grupları bir başka tartışmanın içine çekecek konuşmalardan kaçınmaları gerekir. Bence herkesin dile getireceği çok önemli, özel konular vardır.

CEMAL ENGİNYURT (Ordu) - Başkanım, herkesin hakkıdır, öyle şey olur mu ya?

GÜLÜSTAN KILIÇ KOÇYİĞİT (Muş) - Nasıl hakkıdır?

BAŞKAN - Değerli arkadaşlarım…

(Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit'in üzerine yürümesi)

BAŞKAN - Sayın Enginyurt… Sayın Enginyurt…

(MHP ve HDP sıraları arasında karşılıklı laf atmalar, gürültüler)

BAŞKAN - Değerli arkadaşlar… Değerli arkadaşlar, lütfen… Birleşime on dakika ara veriyorum. Kapanma Saati: 14:48

HDP’den bugün yürüyüşlü protesto

Bu arada infaz düzenlemesi teklifi TBMM Genel Kurulu’nda dün görüşülmeye başlandığında salon içerisinde protesto eylemine imza atan HDP, bugün ise ''infaz düzenlemesinde eşitlik talebi'' ile TBMM bahçesinde bir yürüyüş eylemi yaptı.

HDP’li milletvekilleri, Meclis bahçesinde cezaevlerindeki hükümlü veya tutuklu durumdaki gazeteci, yazar ve siyasetçilerin fotoğraflarıyla yürüyüş düzenledi. AKP ve MHP’nin hazırladığı infaz düzenlemesiyle adi suçlular için ceza indirimi veya affı öngörülmesine karşın gazeteciler ve siyasi suçlular için herhangi bir düzenleme yapılmamasını eleştiren HDP’li vekiller, yürüyüş eyleminde ''İnfazda eşitlik istiyoruz'', ''Ölüme değil yaşama yasa'', ''Eşit infaz haktır, engellenemez'', ''Kadına gerçek koruma'' sloganları attı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG