Erişilebilirlik

‘İncirlik’teki Suudi Jetleri ABD’ye Mesaj’


Suudi Uçakları İncirlik’te
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Suudi Arabistan’ın dün yolladığı öncü hazırlayıcı ekiple iki kargo uçağının ardından, bugün de dört adet F-15 savaş uçağı İncirlik Hava Üssü’ndeki yerini aldı.

Böylece, Suudi Arabistan, IŞİD ile mücadale için oluşturulan uluslararası koalisyon çerçevesinde İncirlik Üssü’ne uçak yollayan “beşinci” ülke oldu. Suudi Arabistan, ayrıca, İncirlik’te savaş uçağı bulunan, ancak NATO İttifakı’nın üyesi olmayan “ilk ülke” oldu.

Uluslararası ve Stratejik Çalışmalar Merkezi’nin (CSIS) Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın, Suriye’deki Beşar Esat rejimine karşı uzun zamandır yoğun işbirliği içinde olduğunu ifade etti. Dr. Alirıza, bu üç ülkenin muhaliflere destek sağladığının altını çizdi ve bir kara harekatının bile gündeme getirildiğini hatırlattı. Bülent Alirıza, bu üç ülkenin, Beşar Esat’ı işbaşında tutacak çözüm formüllerine “karşı” olduklarını ise özellikle vurguladı.

Dr. Alirıza, “Suudi Arabistan, İncirlik Hava Üssü’ne uçak yollayarak Türkiye ile görüş birliği ve dayanışma içinde olduğunu gösteriyor. Riyad, aynı zamanda, Suriye’de kabul edilemeyecek bir çözümü empoze etmemesi için özellikle ABD’ye bir mesaj yolluyor,” dedi.

Sahada Ne Olacak?

Amerika’nın Sesi’ne konuşan, ancak adının açıklanmasını istemeyen Suudi bir analist, “Suudi Arabistan hükümeti, kısa sürede başlayacak ateşkesin sahadaki fiili durumu nasıl etkileyeceğini görmek istiyor. Bu ateşkesin neler üreteceği, nereye kadar gideceği Riyad’ın ve de müttefiklerinin Suriye’ye ilişkin politkalarını nasıl sürdüreceğini etkileyecek” şeklinde görüş belirtti.

Suudi C-130 kargo uçakları, dün, öncü bir ekiple çeşitli malzemeleri İncirlik Hava Üssü’ne götürmüştü. Konya’da Türk Hava Kuvvetleri’nin eğitim uçuşlarına katılan F-15 jetleri ise bugün İncirlik Üssü’ndeki yerini aldı.

Suudi Arabistan’ın İncirlik’e savaş uçağı göndereceği 13 Şubat’ta yapılan “Münih Güvenlik Konferansı”ndan sonra kesinleşmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG