Erişilebilirlik

İmralı'ya Genişletilmiş Heyet Gidiyor


Pazar günü gerçekleşecek ziyaret sırasında heyetin Öcalan'la ele alacağı konuların başında PKK’nın silah bırakması olduğu bildiriliyor. Heyette iki yeni isim var: Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık

İSTANBUL- En son 21 Ekim’de PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşen Halkların Demokratik Partisi heyeti kırk gün aradan sonra 30 Kasım’da yeniden İmralı adasına gidecek. Ancak heyet bu kez daha kalabalık olacak. Zira geçtiğimiz günlerde çözüm sürecinin hükümet kanadındaki en önemli aktörü haline gelen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’la yapılan görüşmede heyetin genişletilmesinde mutabakat sağlanmıştı.

Heyetteki iki yeni isim Dicle ve Bağrıyanık

HDP bugüne kadar heyette yer alan Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken dışında Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle ile Demokratik Özgür Kadın Hareketi Ceylan Bağrıyanık'ın da İmralı'ya gideceğini bildirdi. Ancak yeni isimler konusunda son kararı bakanlık verecek.

Pazar günü gerçekleştirilecek görüşmede ele alınacak konuların başında PKK’nın silah bırakması bulunuyor. Bu konuda hükümetin beklenti içinde olduğu Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi tarafından yazılmıştı. Salı günü de Akşam gazetesinde yer alan haberde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın PKK'nın silah bırakmasının da masada olduğunu belirttiği yazıldı.

Akşam'ın ‘silah bırakma çağrısı gelebilir’ iddiası Demirtaş’a dayanıyor

Habere göre, HDP lideri, ‘hükümetle yaptığımız görüşmelerde en önemli başlıklar arasında kesin eylemsizlik ve silah bırakma yer alıyor. Müzakerelerde ilerleme sağlanırsa sıra silah bırakmaya da gelir. Bu konuda son sözü söyleyecek kişi Öcalan'dır. Süreç sorunsuz ilerlerse bu çağrı ilkbaharda gelebilir’ dedi.

Aslında geçtiğimiz hafta hükümet yetkilileriyle yapılan görüşmelerden sonra buna benzer yorumlar yapılmıştı.

HDP’den Akşam’a tekzip

Ancak öğleden sonra HDP haberi tekzip etti. HDP Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada ‘bazı internet sitelerinde Akşam Gazetesi’ne dayandırılarak verilen haberlerde Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın “Hükümetle yaptığımız görüşmede en önemli başlıklar arasında silahsızlanma yer alıyor” dediği ileri sürülmektedir. Sayın Demirtaş’ın “En önemli başlık silahsızlanmadır” şeklinde herhangi bir demeci bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır’ dendi.

Sabri Ok: Öcalan’la görüşmeden PKK silah bırakamaz

Bu açıklama iki gün önce Fırat Haber Ajansı’na konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok’un HDP’ye yönelik eleştirilerini akla getirdi. PKK’nın bahar aylarında silah bırakabileceği yönündeki yaklaşımlara tepki gösteren Ok, ‘Hiç kimsenin silah iradesi elinde olan bizler adına konuşması doğru değildir. Gündemimizde de böyle bir şey yok. Önderlik silahların bırakılması için çağrı yapacak, PKK bunu yapacak şunu yapacak gibi bir durum bilgimiz dahilinde değildir. Kaldı ki biz daha önce de söyledik: Kürt sorununun çözümü konusunda ciddi adım atılmadan, Önder Apo özgürleşip bizzat gerillayla görüşmeden bu tür şeyler tartışılamaz. Gerilla da hiçbir biçimde silah bırakmaz’ demişti.

Bahçeli’den çözüm sürecine dair sert eleştiriler

Milliyetçi Hareket Partisi ise çözüm sürecine ilişkin eleştirilerine devam ediyor. Bugün partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümeti PKK’ya teslimiyetin altyapını kurmakla suçladı. MHP lideri, hükümet ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum bir teröristi hayalinde bile göremeyeceği tavizlerle diriltti. Bir önceki başbakan PKK ve bölücü mihraklara yıllarca ödün vererek Türkiye’nin altını oydu. Şimdiki başbakan da selefini aratmamak için varını yoğunu ihanet mesaisinde harcamaktadır’ dedi.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG