Erişilebilirlik

IMF: ‘Ekonomide Düzelme Var Ancak Büyüme Yavaş’


Christine Lagarde
Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde küresel ekonomide düzelme belirtileri gözlemlendiğini ancak büyümenin yavaş olduğunu belirtti.

Lagarde Washington’da büyük bir iş grubu toplantısında yaptığı konuşmada, gelişmiş ekonomilerin altı ay öncesine göre daha iyi durumda olduğunu söyledi. Lagarde, gelişmekte olan ekonomilerin kriz sırasında küresel ekonomiyi ayakta tuttuğunu ancak onlarda da yavaşlama yaşandığını belirtti.

Lagarde, Amerikalı liderlerden kamu maliyesini düzeltmelerini istedi ancak bütçe kesintilerinin çok hızlı uygulanmasının kısa dönemde büyümeye zarar verebileceğini de ekledi. Lagarde, buna rağmen siyasetçilerin emeklilik ve sağlık programlarındaki hızlı artışı idare etme konusunda daha büyük başarı elde etmeleri gerektiğine dikkat çekti. Bu kalemler İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki nüfus patlaması döneminde doğanların emeklilik yaşına gelmesi nedeniyle çok hızlı bir oranda artıyor.

Lagarde’ın konuşması Amerikan Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırma politikalarına devam etme kararını izliyor. Lagarde, Merkez Bankası’nın ekonominin gerekli sağlığa kavuştuğunu fark ettiğinde, canlandırma politikasını adım adım azaltması gerektiğini belirtti.
XS
SM
MD
LG