Erişilebilirlik

IMF-Dünya Bankası'nın Hedefi Yoksullukla Mücadele


IMF-Dünya Bankası'nın Hedefi Yoksullukla Mücadele
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
Farklı ulusların finans yetkilileri yoksulluğun azaltılması, ekonomik büyümenin canlandırılması, bankaların ve milli bütçelerin kontrol altına alınması gibi ekonomik sorunları mercek altına almak için Washington’da. IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına 188 üye ülkeden temsilciler katılıyor.

Dünya’daki yoksulların sayısı 1 milyara yakın. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim bunu değiştirmekte kararlı. Başkan üye ülkelerden dünyanın en fakirleri için kaynak ayırmalarını istiyor.

Kim, aşırı yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılabileceğini söylüyor: “Günde 1,5 doların altında kazanan herhangi biri bugün burada aşırı yoksulluğu bitirmenin zamanının gelmediğini söyleyebilir mi?”

Ekonomistler küresel ekonomik büyümenin yoksullara yardımcı olacağını ve dünyadaki 200 milyon işsizin iş bulmasını kolaylaştıracağını söylüyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde küresel büyümenin iyiye gittiği görüşünde: “Dünya ekonomisi 9 ay önceki kadar tehlikeli görünmüyor.”

Ancak Lagarde büyümenin özellikle kalkınmış ülkelerde yavaş olacağı uyarısında bulunuyor. Başkan büyümenin hükümet bütçelerinde yapılan hatalı kesintiler ve Avrupa kaynaklı aksamaların büyümeye zarar verebileceğini söylüyor.

Amerika ve Batı Avrupa geleneksel olarak IMF ve Dünya Bankası’nın en büyük para kaynaklarını oluşturuyor. Bu yüzden ekonomik durgunluk bu mali kurumlara zarar veriyor.

Skype aracılığıyla görüştüğümüz Waterloo Üniversitesi profesörü Besma Momani bu yüzden yeni kaynakların Asya ya da Afrika’nın hızla büyüyen ekonomilerinden gelebileceğini söylüyor: “Bu ülkeler IMF’nin şiddetle ihtiyacı olan kaynakları sağlayabilir. Böylece onlar da hep Amerika’ya başvurmak zorunda kalmaz.”

Brooking’den araştırmacı Domenico Lombardi birçok ülkenin kalkınmakta olan ekonomilere daha fazla söz hakkı tanıyan bir reform paketini imzaladığını söylüyor. Ancak yakın zamana kadar anlaşma Washington’da sürüncemeye uğramış: “Obama yönetimi yasayı resmi olarak Kongre’ye sundu ve beklenen Kongre’nin paketi yıl sonuna dek onaylaması.”

Bir uzmana göre toplantıların başarısını yoksullara ayrılacak kaynaklar ve altyapıda yapılacak iyileştirmeler belirleyecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG