Erişilebilirlik

IMF’den Salgınla Mücadele İçin 1 Trilyon Dolar Destek Sözü


Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, hükümetlere, Corona virüsü salgınının ekonomiye uzun vadeli zarar vermesini önlemek amacıyla koordineli mali teşvik tedbirlerini hayata geçirmeleri çağrısında bulundu.

Georgieva IMF’nin web sitesi üzerinde yayınladığı blog mesajında, 20 civarında ilave ülkenin IMF’ye mali programlarla ilgilendikleri yönünde bildirimde bulunduğunu ve gelecek günlerde bu ülkelerle temasa geçeceklerini belirtti. IMF Başkanı bu ülkelerin hangileri olduğunu açıklamadı.

IMF’nin 189 üye ülkesine destek için 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesini mobilize etmeye hazır olduğunu da kaydeden Georgieva, ‘’Virüs yayıldıkça, küresel ölçekte koordineli ve senkronize bir mali teşvik programına duyulan ihtiyaç da her saat başı daha da artıyor’’ ifadesini kullandı.

IMF Başkanı, 2008-2009 mali krizindekiyle aynı boyutta bir koordineli mali adıma gerek olabileceğini söyledi.

Georgieva, hükümetlerin sağlık harcamalarına öncelik vermeyi sürdürmesi ve salgından çok etkilenen kişiler ve işletmelere ücretli hastalık izni, vergi indirimi gibi adımlarla destek sağlaması gerektiğini vurguladı.

IMF Başkanı, merkez bankalarının da mali koşulları gevşetmek ve reel ekonomiye kredi akışını güvenceye almak suretiyle güveni arttırıcı ve talebi destekleyici adımlar atmayı sürdürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG