Erişilebilirlik

IMF Başkanı Uyardı


IMF Başkanı Uyardı
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde dün düzenlediği basın toplantısında 2013 yılı genel değerlendirmesi yaptı, başta gelişmiş ülkelerdeki liderlere seslenerek, 2008 krizinden bu yana gösterilen kararlı tutumdan vazgeçmemeleri çağrısında bulundu.

Başkanı Christine Lagarde, 2013 yılının ilk basın toplantısında ihtiyatlı bir iyimserlik sergiledi: “Ekonomik çöküşü önledik, tekrar aynı kriz ortamına dönmekten kaçınmalı ve kaydedilen ilerlemeyle yetinip rahat davranmamalıyız”

Christine Lagarde, 2008 krizinin tam bir ekonomik çöküşe dönüşmemesinde başta Amerika ve Avrupa Birliği merkez bankalarıyla, hükümetlerin aldığı önlemlerin etkili olduğunu söyledi. Ancak daha yapılacak çok iş olduğunu vurguladı.

Lagarde, “Her ne kadar ekonomiden iyi sinyaller gelse de, piyasalar iyi haber beklentisine girse de, bu politikacıların işi yavaştan almasını ve her şey normale dönmüş gibi davranmasını gerektirmiyor” görüşünü savundu. Orta vadeli planlardan kaygılı olduklarını söyleyen Lagarde, küresel ekonominin yeniden kriz ortamına girmemesi için yapılacak işleri ise şöyle sıraladı: "Belirsizlikleri ortadan kaldırmak kilit önem taşıyor. Çünkü belirsizliğin kaldırılması güvenin inşası açısından, mali istikrarın sürdürülebilmesinde temel bir kriter. Bu yüzden de Avrupa Merkez Bankası’nın gevşek para politikasını sürdürmesi, faizleri düşürmeye devam etmesi, talebin devamını sağlaması açısından gerekli bir adım. Avrupa bankacılık sisteminin entegrasyonu konusunda daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerekiyor. Amerika’da da tüm tarafların biraraya gelerek borçlanma tavanı ve orta vadede borçların azaltılması konusunda yanlış politik kararlar alınmasını engellenmesi şart."

Christine Lagarde, uyarı ve tavsiyelerinde finansal reform konusunu da öne çıkardı ve piyasalara çeki düzen vermek için başlatılan yapısal reformların tamamlanmasını istedi. Lagarde, bu konuda ilerleme sağlansa da son dönemde özellikle finans şirketlerinin gösterdiği direnç yüzünden reformların yavaştan alındığını, yumuşatıldığını ve uygulamanın geciktirildiğini kaydetti. Lagarde, finans çevrelerinin reformlar konusunda gösterdiği direncin mutlaka yenilmesi gerektiğini söyledi.

Christine Lagarde’ın, küresel ekonominin sağlığı açısından sunduğu bir diğer reçete de istihdamın güçlendirilmesi konusuydu.

Lagarde, "Reel ekonomi üzerinde odaklanmamız gerekiyor. İstihdam yaratacak büyüme koşullarını yaratmamız şart. Büyüme için istihdama, istihdam için büyümeye ihtiyacımız var," şeklinde konuştu.

Christine Lagarde, büyümenin de dünyada tüm gelir gruplarını kapsayıcı şekilde olması gerektiğinin altını çizdi. Bu çerçevede dengeli büyümenin önemine dikkat çeken Christine Lagarde, büyümenin çevre açısından sürdürülebilir; küresel iklim değişikliğine karşı verilen mücadeleyi destekler nitelikte olması gerektiğine de işaret etti.
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG