Erişilebilirlik

IMF 2020'de Küresel Resesyon 2021'de Toparlanma Bekliyor


IMF Başkanı Kristalina Georgieva

Uluslararası Para Fonu IMF, Corona virüsü salgını nedeniyle 2020'de dünyanın 2008-2009'deki küresel finansal krizin yol açtığından daha kötü olabilecek bir resesyona gireceği tahmininde bulundu. Bununla birlikte IMF'ye göre küresel ekonomik görünüm, 2021'de toparlanacak.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, çok sayıda ülkenin sağlık sistemlerini güçlendirmek ve krizden etkilenen şirketler ve çalışanları korumak için aldığı olağanüstü mali tedbirleri, merkez bankalarının para politikalarını gevşetmek için attığı adımları memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Georgieva, açıklamasında, ''Bunlardan daha da fazlası gerekecek, özellikle de mali cephede,'' ifadesini kullandı.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının telekonferans üzerinden yapılan toplantısının ardından ekonomik duruma ilişkin son değerlendirmelerini paylaşan Georgieva, G20 ülkelerinin, halkları korumak ve ekonomik zararı sınırlamak için dünya genelinde dayanışmaya ihtiyaç olduğu noktasında aynı görüşü taşıdıklarını aktardı.

Georgieva, küresel büyüme görünümünün negatif olduğunu ve IMF'nin şimdi, ''küresel finans kriz sırasındaki kadar ya da daha da kötü bir resesyon'' beklediğini kaydetti.

Bu ay başlarında Georgieva, 2020 yılındaki küresel büyümenin, 2019'daki büyüme oranı olan yüzde 2,9'un altında kalacağı tahmininde bulunmuş, ancak resesyon tahmini yapmaktan kaçınmıştı. Ticaret savaşları yüzünden küresel büyüme oranı geçen yıl, 2009'daki yüzde 0,7'lik daralmadan bu yana en düşük orana gerilemişti.

Georgieva, Pazartesi günkü açıklamasında, 2021'de tekrar toparlanmanın beklendiğini, ancak bunun olabilmesi için ülkelerin sağlık sistemlerini güçlendirmesi ve salgını kontrol altına almaya öncelik vermesi gerektiğini vurguladı. IMF Başkanı, ''Ekonomik etkiler ağır olacak ama virüs ne kadar hızlı durdurulabilirse toparlanma da o kadar süratli ve güçlü olacak,'' dedi.

XS
SM
MD
LG