Erişilebilirlik

Şişmanlık Şeker Hastalığına Davetiye Çıkarıyor


Şişmanlık Şeker Hastalığına Davetiye Çıkarıyor

Son yıllarda doktorlar gençler ve çocuklarda şeker hastalığı oranının artmasından kaygı duyuyor. Ancak şeker hastalığının en yaygın tipi olarak bilinen tip iki türü diyabet daha çok kişiler yaşlandıkça ve kilo aldıkça görülüyor. Uzmanlar bel ölçüsünün genişlemesiyle şeker hastalığı riskinin de arttığını söylüyor.İstatistikler o kadar ürkütücü ki insan hemen yemek yemeyi bırakmak istiyor.

Dünya Sağlık Örgütü beş yıl içinde 2 milyardan fazla yetişkinin aşırı şişman ve 700 milyon kişinin de obez olacağını söylüyor. Aşırı şişman ya da obez olmak düşük ve orta gelirli kesimde giderek büyüyen bir sorun.

Daha az spor yapmak, yağ ve şeker oranı yüksek gıdalar tüketmek, şeker hastalığına davetiye çıkarıyor.

Seattle’daki Washington Üniversitesi’nden Doktor David Siscovick vücutta kaslarla yağ oranının ve kilonun şeker hastalığı üzerindeki etkilerini araştırıyor. Bu durum 65 yaş ve üstü her dört yetişkinden birinde şeker riskini arttırıyor.

Eğer nüfusun vücut yağı fazla olan yüzde 20’lik kesimi içinde yer alıyorsanız, şeker hastalığı riskiniz dörtte bir daha fazla demektir.

Araştırmanın başında katılımcıların hiçbirinde şeker hastalığı tespit edilmemiş. Araştırmacılar 12 yıl boyunca katılımcıların kilo ve vücut yağı oranlarını izlemiş.

75 yaş üstü yetişkinlerde bile yüksek oranda vücut kütle endeksi olması şeker hastalığı riskini arttırıyor.

Obez olmaya aday erkeklerde şeker hastalığı riski kilolu erkeklere göre yüzde 5 buçuk kat daha fazla. Kadınlarda aynı risk 3 buçuk kat artıyor. Uzmanlar bu durumun erkeklerde bel çevresinde daha fazla yağ toplanmasına bağlıyor.

Uzman Mary Biggs kişinin kilosunu normal düzeyde tutmasının hastalığı önlemede en etkin yol olduğunu söylüyor.

Sonuçlar özellikle orta yaşlarda kilo kontrolünün önemini bir kez daha vurguluyor. Yaş ilerledikçe kiloyu kontrol etmek şart.

Araştırmanın sonuçları Amerikan Tıp Derneği dergisinde yayınlandı.

XS
SM
MD
LG