Erişilebilirlik

İmamoğlu'ndan Teşekkür


CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu tüm gece kameraların karşısına geçerek bir yandan Anadolu Ajansı’na verilerin güncellenmesi çağrısında bulundu diğer yandan da parti teşkilatından gelen elindeki verileri paylaştı.

Son olarak AA’nın da verileri güncellemesinin ardından açıklama yapan İmamoğlu YSK’nın açıkladığı verilere işaret etti ve “Görevini yerine getirmesinden ötürü YSK'ya en azından 16 milyon insanımızın yüreğine su serptiğinden dolayı teşekkür ediyorum. Umuyorum en yakın zamanda kesin sonuç alınır” dedi. İmamoğlu, açıkladığı son rakamlarda kendisinin aldığı oy sayısının 4 milyon 168 bin 546, Binali Yıldırım'ın aldığı oy sayısının da 4 milyon 142 bin 791 olduğunu aradaki farkın da 25 bin 755 oy kendi lehine olduğunu söyledi.

İmamoğlu geçersiz oylarla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. İmamoğlu, “2014 yerel seçimlerindeki geçersiz oy sayısı 422 bin 677 bu seçimdeki ise 290 bindir. Dolayısıyla şu an yüzde üçün biraz üzerinde olan geçersiz oy oranı 2014 yılında yüzde 4,7’dir. Aslında her seçimde var olan geçersiz oy oranıdır bu oran ve olasılıklar dahilindedir” dedi.

İmamoğlu seçim sürecinin biran önce tamamlanması ve ülkenin başta ekonomi olmak üzere kendi gündemine dönmesi gerektiğini söyledi. İmamoğlu biran önce göreve başlamak ve İstanbul’un sorunlarını gidermek üzere Türkiye’nin tüm kurumlarıyla çalışmak istediğini kaydetti.

İmamoğlu konuşmasında CHP Teşkilatı başta olmak üzere Millet İttifakı’ndaki ortakları İYİ Parti Başkanı ve yöneticilerine de teşekkür etti. İmamoğlu, “Genel merkezde bu görevi yürüten MYK üyelerine, genel başkanıma, il yönetimine, gönüllülere, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sürecin işletilmesinde bugüne kadar işletilmesinde Sayın genel başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’na, partimin tüm organlarına, sayın Meral Akşener’e teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul halkına da teşekkür eden İmamoğlu, “Ben inanıyorum ki bana sandıkta HDP’li seçmen de AK Partili seçmen de SP’li seçmen de MHP’li seçmen de oy vermiştir. Tüm partiler oy vermiştir. Ben bütün partilerin seçmenlerinin oy verdiği bir insan olarak hiç kimseyi birbirinden ayırt etmeyeceğim sözünü vererek yine bana sandıkta atılan ya da atılmayan o sandığa atılan tüm oyları kendine atılmış kabul ederek herkese, bütün İstanbullulara da teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

İmamoğlu konuşmasının devamında da “Şu ana kadar sürdürdüğümüz süreç bir kriz yönetimi değil bir süreç yönetimidir. Asla bir kriz olarak görmedik. Sürecin en sağlıklı bir şekilde tamamlanması için tüm iyi niyetimizle, sabrımızla, ülkemizi ve herşeyden öte vatandaşımızı düşünerek sükünetle herkesle konuşarak sürecin yürütülmesini başardığımızı düşünüyorum. Tüm arkadaşlarıma yol arkadaşlarıma yoldaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

İmamoğlu, “Tabi günün sonunda aileme teşekkür ediyorum. Ailem hep yanımda oldu. Eşim çocuklarım babam ailem hep yanımda oldular. Beylikdüzülü hemşerilerime teşekkür ediyorum. Şu an itibariyle Anadolu Ajansı’nın verisinde de İstanbul nihayet kırmızya boyanmıştır” dedi.

İmamoğlu konuşmasında ayrıca “Her zaman ışığım olacak olan Cumhuriyetin ilkelerine bağlılığımı ilan ediyor ve bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e de. Bir kişinin bile kırılması beni üzer. Söylemlerinize, tavır ve davranışlarınıza dikkat etmenizi rica ediyorum. Sayın Kürt hemşerilerime değil İstanbul’da yaşayan herkese karşı aynı yakınlıktadır yakınlığım. Hangi yaralar varsa açılmış tedavisi için her kitle ile ayrı ayrı ile görüşeceğiz. İstanbul’u kazanmayı İstanbul’un 16 milyonunun gönlünü kazanmak olarak görüyorum. Gönlünü büyük oranda kazandığımı düşünüyorum, bunu güçlendireceğiz. Farklı bir samimiyeti siyasi ortama sokacağımı şimdiden görüyorum” ifadelerini kullandı.

VOA Türkçe Muhabirlerinden Seçim Değerlendirmesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:19:13 0:00

XS
SM
MD
LG