Erişilebilirlik

İmamoğlu: 'Binali Yıldırım’a Ayıp Edildi’


CHP’nin Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM), son zamanlarda birçok yeni medyanın da boy gösterdiği Sanayi Mahallesi’nde.

Seçim gecesinden bu yana SKM’nin ışıkları sönmüyor. Ana muhalefet partisinin hukuk, iletişim ekipleri, il başkanı, milletvekilleri ve Parti Meclisi üyeleriyle birlikte sürekli toplantı halinde. Bazıları gün içinde sayımların devam ettiği ilçe seçim kurumlarına gidiyor, oradaki sürece nezaret ediyor, ardından ilerleyen saatlerde buraya geri geliyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Pazartesi gecesi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tüm ilçelerde oyların sayılması talebinin reddetmesinin ardından salı sabahı çok sayıda partili ve seçimlerin sonuçlandığı 55 kentten il başkanları İmamoğlu’na ve İstanbul İl Örgütü’ne destek vermek için erken saatlerde SKM’ye geldi.

CHP’li İl Başkanları: “Seçmen iradesine ipotek konamaz”

Kısa bir konuşma yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sözü, misafir il başkanları adına konuşma yapan Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener’e bıraktı.

İmamoğlu’nun mazbatasını alması için sayımları biten tüm il başkanlarının İstanbul’a geldiğini belirten Güvener, “Demokrasimiz kritik bir süreçten geçmektedir. 81 ilde il başkanımız ile birlikte Sayın İmamoğlu’nun başkan. İktidar seçmen iradesini yok saymak istemektedir. O kadar gözleri kararmıştır ki 13, 14 bin oy farkını etkisizleştirmek istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar İmamoğlu seçimi hem sandıkta hem gönüllerde kazanmıştır. İktidar seçime gölge düşürecek davranışlar sergilemektedir. Buradan iktidara sesleniyoruz, seçmen iradesine saygı gösterin. İktidar istediği için seçmen iradesine ipotek konamaz. Kimse sandıktan çıkacak iradeyi boğabileceği hevesine kapılmasın” dedi.

İmamoğlu: “Çaprazlama saymalar, sondajlar devam ediyor”

Ankara İl Başkanı’nın konuşmasını bitirmesinin ardından kürsüye gelen Ekrem İmamoğlu, kendinden emindi.

Medyanın kendisini görmezden gelmesini eleştirmeye devam ederek “Bizi görmeyen medya var mı?” şeklindeki kinayeli sözleriyle konuşmasına başlayan İmamoğlu, iktidar partisinin seçim sonuçlarıyla ilgili itirazlarına tepki gösterdi.

CHP adayı, “Bu arayışlar anlamlı değil. Nasıl kazanarak geliyorsanız, kaybederek gitmenin de demokrasinin içinde olduğunu bilmelisiniz. Demokrasi sadece kazanılarak tesis edilemez. Herkes bir gün kazanır, bir gün kaybedebilir. Sayma çeşitleri değişiyor. Çaprazlama saymalar, sondajlar devam ediyor. Bu süreç bitsin, umuyorum YSK en doğru kararı verir. Şehrin acil olarak bir yönetime ihtiyaç duyduğu günlerdeyiz. Halen yoksulluğun ve işsizliğin en derinden hissedildiğini ulaşıyoruz. Büyük kentlerde işsizlik insanı derinden mağdur ediyor. Bir an önce yönetime gelip katkı sunmak istiyoruz” dedi.

“Belediyede partizanlık bitecek, İstanbul’un kaderiyle oynamayın”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili kendilerine ihbarlar ulaştığını belirten İmamoğlu, yeni dönemde belediyede partizanlık yapılmayacağını vaat etti:

“İBB’de görevi devretmek üzere olan yönetimle ilgili ihbarlar alıyoruz. Mali düzenlemeler ve verilerle ilgili ihbarlar alıyoruz. Bazı siyasilerin aldığı kararlarla büyükşehir belediyesinin zarar uğratabileceği endişe ettiğimiz acele ettiğimizi belirtmek istiyoruz. Bir an önce YSK karar alsın, iş ve işlemlere başlayalım.

Belediyede partizanlık dönemi bitmiştir. Artık insana, şehre, topluma hizmet doğrultusunda partililerimizin böyle bir alkışladığı dönemi başlayacak. Ak Parti’nin içinde bu süreçte hatalar yapanlar, koltuğum ne olacak diye düşünenleri anlıyorum ama yanlış yapıyorlar. İstanbul’un kaderiyle oynamayın. Kaybettirilen zamanın bedeli ağır olur. Ak Parti’deki sağduyunun da müsaade etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ak Partili hemşerilerime de sarılmak istiyorum” dedi.

“Birileri sahada mızıkçılık yapıyor, bu memleket artık ofsayttan gol yemesin”

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçimlerin iptali ve yenilenmesi için başvurmasını doğru bulmadığını da söyleyen Ekrem İmamoğlu, VOA Türkçe’nin sorusu üzerine seçim gecesi dile getirdiği “hak yemem, hakkımı da yedirmem” pozisyonunu koruduğunu ifade etti.

İmamoğlu, “YSK ve Ak Parti sıfır tereddüt ve sıfır şüphe mesajları veren kurumlardı. Seçim günü bu ortamı hazırlayan kurumlar, niçin suçluyu ararken aynaya bakmazlar? Benim aklıma hiç gelemeyen şeyleri söylerini duyduktan sonra daha önce sandıklarda neler döndüğü konusunda şüphe duyuyorum. Onlar sandıkta çoğunluk biz sandıkta azınlığız. Her şey ortada, vatana millete hesap vermezler. İşin suyunu çıkarmasınlar.Hani mahallede top oynarken mızıkçılık yapan vardı ya. Bana ne, bana ne derdi. Tam işte o hesap. Hakem golü verdi, VAR verdi, iki takım taraftarı gol diyor, birileri sahada mızıkçılık yapıyor. Bu memleket ofsayttan gol yemesin, normalleşelim hakkımızı yedirtmeyiz Allah şahit, kul da şahit olsun ki seçimi kaybetseydik adalete inanan insan olarak buradan açıklamaktan imtina etmezdim” dedi.

“Bazı sözleri kulağım duymuyor”

CHP adayı, bir gazetecinin sorusu üzerine MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Vicdanlar rahatlamayacaksa yeni seçim düşünülebilir” sözlerini değerlendirirken “Bazı sözleri anlamıyorum hatta bazı sözleri kulağım duymuyor. O zaman biz her iki ayda bir seçim yapalım. Beş senede yedi seçim yaptık. Ülkenin ekonomisi yandı bitti kül oldu. İnsanlar partizanlaştı. Bıraksınlar da bu insanları eğitelim. Sokakla toplumla ilgilenin. Seçimlerde bir oyla bile seçim kazanılır” ifadelerini kullandı.

“Binali Yıldırım’a ayıp edildi”

Dün NTV, CNN Türk ve Habertürk’ün sahiplerinin adlarını vererek yaptığı eleştirinin tehdit olmadığının altını çizen CHP adayı, “Kimseyi tehdit etmedim; nefret, öfke, kin, öfke, ihtiras bende yok. MR’ımı çektirsinler bulamazlar. Ben bazı kurumlara ne kadar itibarlı olduklarını hatırlattım. İki üç nesildir iş istihdam hizmet ürettiklerini hatırlattım. Soyadlarına sorumlu olduklarını hatırlattım. Benim evime giriyordu. Yazık değil mi? Üzülüyorum” diye konuştu.

Bu seçimlerde en büyük ayıbın seçim gecesi “3 bin 600 oyla ben kazandım” diyen AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım’a yapıldığını söyleyen Ekrem İmamoğlu, bir veya iki gün içinde mazbatasının kendisine verilmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG