Erişilebilirlik

İlkokullarda Tümüyle Yüz Yüze Eğitime Geçiliyor


Ana sınıfı ve birinci sınıfların ardından ilkokul eğitiminde tüm sınıflar için yüz yüze eğitime başlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “12 Ekim itibariyle öğrencilerimiz haftanın 2 gününde okullarında olacak. İsteyen velilerimiz, çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere de esneklik tanınacak” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısının ardından Corona virüsü salgınına rağmen yüz yüze eğitimi yaygınlaştırma kararıyla ilgili ayrıntıları bugün Bakan Selçuk kamuoyuna açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ilkokulda birinci sınıfların ardından ilkokul iki, üç ve dördüncü sınıflarda, ortaokul 8'inci sınıf, lise hazırlık sınıflarında ve 12'nci sınıflarda yüz yüze eğitime başlanması kararı alındığını kaydetti. Türkiye’de 30 Ağustos’ta eğitim – öğretim yılını başlattıklarına dikkat çeken Selçuk, bu süreçte Corona virüsü salgını nedeniyle gerekli önlemleri alarak yüz yüze eğitime hazırlık yaptıklarını anlattı, tüm köy okullarını tüm kademeleriyle açacaklarını bildirdi. Selçuk, engelli öğrencilere atfen de, özel gereksinimli öğrenciler için de tüm kademe ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime başlanması kararı alındığını belirtti.

Okul ortamı ve öğretmenleriyle tanışmalarını hayati önemde gördükleri için ilkokul birinci sınıflar için 21 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başlandığını kaydeden Selçuk, "12 Ekim Pazartesi itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak kademelerdeki öğrencilerimiz için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizde olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık. Yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerimiz haftanın 2 gününde okullarında olacaklar. Sınıf mevcutlarımız yine Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları doğrultusunda yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacak ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri eskisine nazaran kısaltılacak. Bu konudaki tüm ayrıntıları, bu hafta içinde tüm sınıf düzeyleri ve okul kademeleri için paylaşacağız. 'Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir.' demiştik. Bu aşamada da isteyen velilerimiz, çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere yönelik olarak da esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Ancak şu noktanın altını dikkatle çizmek isterim, velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrencimizin mutlaka uzaktan eğitimle derslerine devam etmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerimiz her koşulda devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacaktır. Ayrıca her öğrencimizin sosyal ve akademik gelişimlerini yakından takip ediyoruz. Nasıl takip ediyoruz? Öğretmenler vasıtasıyla ediyoruz, EBA platformu vasıtasıyla ediyoruz” diye konuştu.

Köy okulları da açılıyor, uzaktan eğitim de devam ediyor

Köy okullarını ilkokul ve ortaokul olmak üzere tüm sınıf seviyeleriyle yüz yüze eğitime açacaklarını belirten Selçuk, “Mevcut yönetmelikte, öğrenci sayısı az olduğunda öğrenciler taşımalı eğitim yoluyla en yakın okula yönlendiriliyordu. Geçtiğimiz hafta yayımladığımız yönetmelik değişikliğiyle birlikte, bundan böyle öğrenci sayısına bakılmaksızın köylerdeki okullarımız, velilerimizin tercihine bağlı olarak açık kalacak. İl Hıfzıssıhha Kurulları'nın koşullarını uygun görmediği köy okulları ise yüz yüze eğitime devam edemeyecek. Burada merkezi bir karar söz konusu değil. Bu kurulların ortaya koyacağı görüşe göre bazı okulların açılmaması ya da sonradan kapatılması bölgeye göre değişiklik arz edebilecek” dedi. İllerde köy okullarıyla ilgili kararlar valilikler bünyesinde şekillenecek.

Salgın koşullarındaki bu eğitim yılında uzaktan eğitime de devam edileceğini işaret eden Selçuk, “Uzaktan eğitimin ana mecrası olan TRT EBA ilkokul, ortaokul ve lise kanallarında tüm ders yayınlarımız günde üç kez tekrar ediliyor. Dijital eğitim platformumuz EBA ise gerek ders anlatımlarının yer aldığı video kütüphanesi, gerek akademik destek bölümü gerekse de canlı sınıf uygulamalarıyla hizmet veriyor. Bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrencilerimiz için Türkiye genelinde 12.111 EBA Destek Merkezi oluşturuldu. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, kendilerine en yakın noktayı okul yöneticilerine, öğretmenlerine sorabilirler, ayrıca ebadesteknoktasi.meb.gov.tr adresinden öğrenebilirler” bilgilerini verdi.

Ana muhalefet partisi CHP’nin 3 milyonu aşkın öğrencinin online eğitime bilgisayar ve internet bağlantısı eksikliği nedeniyle erişemediği açıklamasına karşın Bakan Selçuk gerekli tablet bilgisayar ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Bakanlık olarak ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ulaştıracağız. Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla ulaşabilmesi için hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisi var, buna göre hareket edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize tablet bilgisayarları peyderpey ulaşmaya başlayacak. Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi bazı kriterler belirledik ve bu kriterleri resmi veriler üzerinden önceliklendirdik. Cihazların dağıtım süreci, il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek ve bu cihazlar, okul yönetimleri tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak” diye konuştu.

Yıl boyunca okullarda salgın önlemleriyle ilgili denetimler yapılacağını da anlatan Selçuk, Okullarımızda Corona virüsü ekipleri oluşturuldu. Öğretmenlerimiz eğitimlerini tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler çocuklarımızı sağlıkla ve güvenle karşılamak için her türlü tedbirimizle hazırız. Kaygı duyan velilerimizin ve öğrencilerimizin de sürecin iyi yönetildiğini gördüklerinde aynen ilkokul 1'inci sınıf velilerinde gördüğümüz gibi rahatlayacaklarına eminim. Başlangıçta 1'inci sınıflarda çok düşük olan oranlar sonradan çok yükseldi ve yüzde 80'lere yaklaştı” ifadelerini kullandı.

CHP Lideri sayılarla eksiklikleri duyurmuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, online eğitimi sürdürmek için Türkiye’nin yeterli alt yapıya sahip olmadığını işaret ederek, 3 milyon 717 bin öğrencinin evinde internet ve 754 bin 429 öğrencinin evinde televizyon olmadığını açıklamıştı.

“İktidar engellemezse CHP’li büyükşehir belediye başkanlıklarınca okul yapımı gibi her türlü desteğin verileceğini” belirten Kılıçdaroğlu, yüz yüze eğitimi yürütebilmek için sosyal mesafe kuralı nedeniyle Türkiye’nin 57 bin 340 yeni dersliğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimdeki tabloyu, “Bugün devlet okullarında zorunlu örgün eğitim kapsamında 54 bin 715 okul bulunmaktadır. Zorunlu örgün eğitim kapsamında 588 bin 10 derslikte çocuklar eğitim görüyor. Devlet okullarında 15 milyon 189 bin öğrenci bulunmaktadır. Bu okullarındaki öğretmen sayısı 942 bin 946’dır. Zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okuluna giden öğrencilerden 3 milyon 717 bin öğrencinin evinde internet yoktur. Türkiye’yi çok farklı şekilde lanse ettiğini biliyorum. Türkiye’nin uçtuğunu söylüyorlar. Devlet okuluna giden öğrencilerden, 754 bin 429 öğrencinin evinde televizyon yok. Televizyonu olmayan bir öğrenci nasıl eğitim yapar?” diye değerlendirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG