Erişilebilirlik

İlker Başbuğ'dan ABD'de Darbe Teşebbüsü Değerlendirmesi


İlker Başbuğ'dan ABD'de Darbe Teşebbüsü Değerlendirmesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, Amerika ziyareti kapsamında Washington’daydı."15 Temmuz'dan Önce ve Sonra Türkiye" başlıklı konferansta konuşan İlker Başbuğ, 15 Temmuz’un, askeri darbe değil, bir "silahlı darbe teşebbüsü" olduğunu belirterek, Fethullah Gülen’in darbe girişiminin ardında olduğuna dair hiçbir tereddüdün bulunmadığını dile getirdi.

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, Washington’da Ulusal Basın Kulübü'nde düzenlenen konferansta hedef alınan kurumların başında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geldiğini söyledi.

Başbuğ, "15 Temmuz, bir silahlı darbe teşebbüsüdür. Kim yapmıştır? Fethullah Gülen’in, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızdırdığı ve oluşturduğu cunta. Emri nereden almıştır? Fethullah Gülen’den almıştır. Bunda hiçbir tereddüdünüz olmasın," diye konuştu.

ABD’nin 45’nci Başkanı seçilen Donald Trump yönetiminde adı geçen bazı kişilerin Fethullah Gülen’e yönelik açıklamalarının ümit verici olduğuna işaret eden Başbuğ, "ABD'nin yeni yönetiminin, 20 Ocak'a kadar olmazsa bile sonraki dönemde bu konuyla ilgili bazı adımlar atılacağı noktasında bize ümit verici açıklamalar var. Bu, Türkiye’nin ABD’den haklı bir beklentisidir," dedi.

İlker Başbuğ Amerikan yönetimine de seslendi ve "Suriye'de PYD’yi desteklemekten vazgeçin" diye konuştu.

ABD'nin Suriye’de, stratejisini ve kendi milli hedeflerini oluşturmada PYD ile iş birliği yapmasının çok kısa vadeli ve çok taktiksel bir durum olduğunu belirten Başbuğ, "Bu, kesinlikle ABD’nin uzun vadeli stratejik hedeflerine yardımcı olmaz PYD'nin terör örgütü PKK'nın resmen bir kolu olduğu, organik bir bağı olduğu aşikar. Bu konuda kimsenin tereddüdü olmasın,” dedi.

“Siz Suriye politikanızı PYD üzerinden götürmeye çalışırsanız, bu hem ABD'nin menfaatlerine uzun vadede zarar verir hem de Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verir," diyen Başbuğ "Bu, Suriye’de de istediğiniz noktaya ulaşmanızı engeller, gelin bundan vazgeçin. Bu doğru bir hareket tarzı değil" ifadelerini kullandı.

İlker Başbuğ’un Amerikalı bir katılımcının darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğu iddialarını hatırlatması üzerine, Başbuğ’un, "İstihbarat örgütlerinin önceden böyle bir şeyin olabileceğini bilmeleri bu olayın arkasında olduğu anlamına gelmez. Bunda hemfikir olmamız lazım. Koca Amerika Birleşik Devletleri, bu kadar süper bir devletin büyük istihbarat örgütleri bu olayı yakalayamamışsa zaten dünya hapı yutmuş. Bizimkiler yakalayamadı, bari sizinkilerin en azıdan böyle bir şey olduğunu herhalde bilmeleri lazım. O zaman siz de kapatın bütün istihbarat kurumlarını demek lazım," şeklindeki cevabı tüm salonu güldürdü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG