Erişilebilirlik

İlk Suriyeli Mülteciler Kanada'ya Ulaştı


Toronto Havalimanı'nda Suriyeli mültecileri karşılayan Başbakan Justin Trudeau

Kanada’ya ilk Suriyeli mülteci grubu ulaştı. 163 kişiyi taşıyan askeri uçak Toronto’da Başbakan Justin Trudeau ve diğer üst düzey hükümet yetkililerince karşılandı.

Trudeau, olağanüstü zor koşullardan kaçarak daha iyi yaşam koşulları arayan bu kişileri kabul ederek tüm dünyaya Kanada’nın “kalbini nasıl açtığını gösterdiğini” söyledi. Çiçeği burnunda başbakan, “Biz Kanadalıları derilerinin renginden, konuştuğu dilden, dininden ya da geçmişinden değil, ama tüm dünyanın paylaştığı ortak değerlerden, arzularından, umutlarından ve hayallerinden tanımlarız” diye konuştu.

Trudeau’ya havaalanında Kanada göçmenlik, sağlık ve savunma bakanlarıyla Ontario eyaleti başbakanı ve Toronto Belediye Başkanı katıldı.

163 Suriyeli mülteci Kanada’ya Ürdün’den getirildi. Bunların 116’sı Toronto’ya yerleştirilecek. Diğerleriyse Ontario, British Columbia ve Alberta eyaletlerine dağıtılacak. Kanada’da tüm eyaletler Suriyeli mülteci kabul etme konusuna sıcak bakıyor.

Kanada hükümeti, mültecilerin aşırı ilgiye maruz kalmaması amacıyla halktan havaalanına gelmemesi çağrısında bulundu, bununla birlikte hoş geldin gelenlere de engel olmadı.

Kanada Şubat sonuna kadar 25 bin mülteci kabul etmeyi planlıyor. Lübnan ve Ürdün’de bulunan mültecilerden 800 kadarı, Kanada’ya getirilmeden önce güvenlik ve sağlık uzmanlarınca taramadan geçirildi.

XS
SM
MD
LG