Erişilebilirlik

İlk Suriyeli Mülteciler Glasgow’a


İngiltere’nin Glasgow kenti belediyesi, Lübnan ve Irak'taki mülteci kamplarında kalan 63 Suriyeli sığınmacıyı belirlemek için İçişleri Bakanlığı ile işbirliği yapıyor. Glasgow’a gelecek ilk grup mülteci, beş yıl sonunda İngiliz vatandaşlığı için başvurabilecek.

İlk grup bu ay gelecek

İngiltere'nin İskoçya bölgesinde yer alan Glasgow kenti, Suriyeli mültecileri kabul eden ilk şehir olmaya hazırlanıyor. Glasgow Belediyesi, Lübnan ve Irak'taki mülteci kamplarında kalan 63 Suriyeli mülteciyi belirlemek için İçişleri Bakanlığı ile anlaşma yaptı. Buna göre, 63 mültecinin, bu ayın sonlarına doğru yeni bir hayata başlamak için İskoçya'ya getirilmesi planlanıyor.

Glasgow Belediyesi İltica ve Mülteci Dairesi’nde görevli olan Duncan Campsie, kentin mültecileri kabul etmek için istekli olduğunu, ancak sığınmacıları sadece sayı olarak kabul etmenin çözüm olmayacağını; sağlık, eğitim ve yardım konularında uzun vadeli çözümler üretilmesi gerektiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İngiltere Temsilcisi Gonzalo Vargas Llosa, İskoçya'yı Suriyeli mültecilere yardım çabalarından dolayı övdü.

Hükümete mülteci baskısı

Üç yaşındaki Aylan Kurdi'nin Bodrum’da sahile vuran görüntülerinin tüm dünyada yayınlanması üzerine; İngiltere’de Muhafazakar Parti Genel Başkanı ve Başbakan David Cameron büyük bir baskı altında kalmış, bu baskılar üzerine, İngiltere'nin 20 bin mülteci kabul edeceğini açıklamıştı.

İngiltere hükümeti tarafından açıklanan 20 bin mülteci sayısının, Almanya'nın 800 bin sığınmacı kabul etmesi ile kıyaslandığında çok küçük bir rakam olduğunu belirten uzmanlar, İngiltere'nin daha fazla mülteci kabul etmesi yönünde hükümete baskı yapıyor.

5 yıllık plan

İskoçya'da bulunan 32 yerel belediyenin insani kriz nedeniyle mülteci kabul etme konusunda anlaştıkları bildiriliyor.

İngiltere, önümüzdeki 5 yılı kapsayacak süreçte savaş yorgunu ülkelerden kaçan 20 bin kişiyi kabul edecek. Hükümet, bunun için gerekli altyapı çalışmalarına başlandığını açıkladı.

Ek ödenek var ancak bir yıldan sonrası belli değil

İngiltere İçişleri Bakanı Richard Harrington, yaptığı açıklamada, yerel yönetimlere ek ödenek verilerek mülteciler konusunda destek sağlanacağını bildirdi.

İngiltere, ilk 12 ay boyunca mültecilerin masraflarını karşılayacak; ancak, 12 aydan sonra ortaya çıkacak olan giderlerin tamamının veya bir kısmının hükümet tarafından karşılanıp karşılanmayacağı henüz açıklık kazanmış değil.

İngiliz vatandaşlığına geçiş

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın mülteci kabul planı çerçevesinde, ülkeye gelecek Suriyeli sığınmacıların, insan hakları kapsamında, çalışma, sosyal güvenlik ve ailelerin birleştirilmesi ihtiyaçları esas alınacak. Londra hükümeti, beş yıl sonunda ülkeye yerleşen mültecilerin İngiltere vatandaşlığına geçişlerinin temel alındığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG