Erişilebilirlik

İlk Kimyasal Silah Grubu Suriye'den Ayrıldı


Kimyasal silahların yüklendiği Danimarka şilebi geçen ay Kıbrıs'ın Limasol limanında beklerken
Uluslararası kimyasal silahları denetleme kuruluşu Suriye’nin ilk kimyasal silah grubunu iki tesisten Lazkiye limanına oradan da bir Danimarka şilebine gönderdiğini bildirdi.

BM ve Kimyasal Silahları Önleme Örgütü'nün ortaklaşa yürüttüğü operasyonun başkanı Sigrid Kaag, Danimarka, Norveç ve Suriye savaş gemilerinin eşlik ettiği şilebin Akdeniz'de yapılacak ikinci parti kimyasal silah sevkiyatını beklediğini açıkladı. Kaag, Çin ve Rusya’nın da deniz güvenliği sağladıklarını söyledi.

Silahlar, daha sonra kimyasal maddeleri yok edecek malzemelerle donatılan Amerikan Cape Ray gemisine yüklenecek. Kimyasal silahlar bu şekilde denizde yok edilecek.

Suriye, Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne, kimyasal silahlarının denizde imha edilmesi için izin vermişti.

Yetersiz güvenlik önlemleri, lojistik sorunlar ve kötü hava şartları kimyasal silahların 31 Aralık gününe kadar tanınan süre içinde ülke dışına çıkarılmasını erteledi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, 15 Kasım’da, Suriye’deki en ölümcül kimyasal silahların 31 Aralık’a kadar ülke dışına çıkarılması için bir takvim belirlemişti. Bu takvim, Suriye’nin tüm kimyasal silahlarının 2014 ortasına kadar imha edilmesini de öngörüyor.
XS
SM
MD
LG