Erişilebilirlik

‘İklim Değişikliği Konferansı’nda Başarılı Sonuçlar Dört Gözle Bekleniyor’


Polonya'nın Katowice kentinde başlayan iklim değişikliği konferansı öncesi, 19 ülkenin G20 zirvesinin sonuç bildirisinde Paris Anlaşması kapsamında taahhütlerine uyacaklarını açıklaması memnuniyetle karşılandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Polonya'nın Katowice kentinde başlayan iklim değişikliği konferansı öncesi bir yazılı açıklama yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres, dünyanın ekonomileriyle önde gelen ülkelerin Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleşen G20 toplantısında iklim değişikliği ile mücadelede arttırmaya yönelik bir taahhütlerini yineleyerek, yayınlanan ortak bildiriyi memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Sadece Amerika taahhüt de bulunmamıştı.

“İklim değişikliğine güçlü destek sürdü”

Yapılan yazılı açıklamada BM Genel Sekreteri Guterres’in G20 sonuç bildirgesiyle ilgili gözlemleri şöyle ifade edildi: “G20 liderleri, iklim değişikliğiyle mücadelede kararlılıklarını vurguladılar. 2015 Paris Anlaşması'na imza atan ülkeler iklim değişikliği konusunda çok güçlü desteklerini sürdürdüler. Ayrıca bu ülkeler ulusal olarak belirlenen katkı ve taahhütlerini yerine getirdiklerini ifade ettiler. G20 deklarasyonu, liderlerin 3 Aralık'tan itibaren Polonya'nın Katowice kentinde başlayacak iklim değişikliği konferansı sonrasında ortaya çıkacak başarılı sonuçlarını da dört gözle beklediklerini belirttiler.”

“Ortak amaç haline geldi”

Açıklamada, “Paris Anlaşması'nın iş programı ve kuralları konusunda ilk defa iklim değişikliğiyle mücadele ve etkilerine uyum sağlama konusunda iddialı çabalar yürütmek için neredeyse tüm ulusları ortak bir amaç haline getirdiler” denildi.

Açıklamada ayrıca Guterres’in, ‘İklim Değişikliği İş Programı’ ile ilgili yapılan anlaşmanın Paris anlaşmasının uygulanmasını önemli ölçüde geliştireceğini düşündüğü ifade edildi.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan yazılı açıklamada, G20 toplantısı sonrasında yayınlanan ortak bildiride, kalkınma altyapısı sağlamak için çalışmaların geleceği, sürdürülebilir bir gıda geleceği, toplumsal cinsiyet eşitliği stratejisi gibi önemli temel noktaların ifade edildiği belirtildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in, G20 ortak bildirisinden üç önemli mesaj aldığı da kaydedildi.

XS
SM
MD
LG