Erişilebilirlik

'İklim Değişikliği Kış Olimpiyatlarına Tehdit'


22’inci Kış Olimpiyatları 7 Şubat’ta Rusya’nın Soçi kentinde başlıyor. Kış Olimpiyatları’nda müsabakaların 15’i, açık havada düzenlenecek ve kar gerektirecek.

Waterloo Üniversitesi’nden çevre uzmanı Daniel Scott ve ekibi, 1924’ten beri Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan 19 kentteki hava koşullarını incelemiş ve sürekli yükselen hava sıcaklıklarının kış olimpiyatlarının geleceği için ne anlama geldiğini araştırmış.

Scott, “İklim değişikliği göz önüne alınırsa, kış sporlarının yapıldığı uluslararası kentler, kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapabilecek iklim özellikleri taşıyor mu?” sorusuna cevap aramış.

Kış Olimpiyatlarının düzenlendiği 19 kentteki hava sıcaklığı kayıtlarını ve iklim modellerini inceleyen Scott, bu şehirlerin yakın gelecekte kış oyunlarına yeniden ev sahipliği yapabileceği sonucuna varmış.

Ancak Scott, 2050 yılından sonra bu durumun değişeceğini söylüyor: “İncelediğimiz iklim değişikliği senaryolarına göre 2050 yılından sonra bu sayı 19’dan 10 ila 11’e düşecek. Bu yüzyılın sonu itibariyle kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapabilecek kent sayısı altıya kadar inecek.”

Kış Oyunları, soğuk hava ve kar gerektiriyor. 1980’lerin başında, olimpiyatlara ev sahipliği yapan kentler yapay kar ve dondurulmuş kızak parkurları kullanarak müsabakaların aksamadan yapılmasını sağladı. Yüksek çözünürlüğe sahip hava durumu tahminleri de günlük planlamalara yardımcı oldu.

Ancak karbon gazı salınımları, elektrik santralları ve yapısallaşmanın artmasıyla, yeryüzü 1950’lerde ısınmaya başladı. 2010 Kış Oyunları’ndan sadece bir hafta önce, olimpiyatlara ev sahipliği yapan Vancouver kenti bir sıcak dalgasının etkisi altına girdi.

Scott, Vancouver Olimpiyatları’ndan hemen önce yaşanan sıkıntıyı şöyle hatırlıyor: “Ocak ayında gelen sıcak dalgası, Kuzey Vancouver’daki kar yığınlarını eritti. Yapay kar kullanmak içinse çok sıcaktı. Zemine saman yığınları koyup, bunların üstünü ellerinde kalan karla kaplamak zorunda kaldılar. Böylece kayak yarışları ve planlanan diğer faaliyetler gerçekleşebildi.”

Ortalama hava sıcaklığının 10 derece olduğu Soçi, kış olimpiyatlarının düzenlendiği en sıcak kent. Olimpiyatların açıkhava karşılaşmaları, deniz kenarında bulunan Soçi’den kilometrelerce uzakta yapılacak.

Scott’ın raporu Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne, kış oyunları için Çin gibi yeni ev sahiplerini değerlendirmesini tavsiye ediyor.

Çevre uzmanı, kış olimpiyatlarında kentler arasında işbirliği yapılmasını da öneriyor.

Scott “Önümüzdeki yıllarda, olimpiyatlara ev sahipliği yapacak büyüklükte bir ana Olimpiyat mekanı belirlenirken, iklimi kış sporları için daha elverişli ikinci bir mekan da kayak yarışları için seçilebilir” diyerek aklındaki Kış Oyunları modelini açıklıyor.

Scott’un raporu, olimpiyat sporcularını gelecekte bekleyen zorlukları vurguluyor. Rapor ayrıca, iklim değişikliğine yol açan karbon gazı salınımlarının azaltılmaması halinde, kış sporlarına uygun bölge sayısının azalacağının altını çiziyor.
XS
SM
MD
LG