Erişilebilirlik

İklim Değişikliği Dünya Liderlerini Polonya'da Buluşturuyor


İklim Değişikliği Dünya Liderlerini Polonya'da Buluşturuyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

Dünya liderleri küresel iklim değişikliği konusunda ne yapabileceklerini tartışmak için Polonya’nın kömür ve maden endüstrisinin kalbi olan Katowice kentinde biraraya geldi

İki hafta sürecek olan toplantılar, iklim değişikliğinin belki de durdurulamayacak bir hale gelmesi ve dünyanın birçok bölgesinden gelen raporların gölgesinde yapılıyor. Kirliliğin azaltılması ve iklim değişikliğini etkileyen nedenlerin nasıl önleneceği konusunda toplantıya katılan ülkeler arasında hala bir görüş birliği olmaması, beklentileri azaltıyor.

Pazar günü Brüksel sokaklarında yürüyen onbinlerce gösterici, Polonya’daki iklim değişikliği konferansından önce iklim değişikliğiyle mücadele için uluslararası dayanışma çağrısı yaptı.

Bu arada Fransa’da Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un enerji politikalarına karşı düzenlenen şiddet içeren gösterilerde 250’den fazla gösterici yaralanırken, yüzlercesi de tutuklandı. Macron’nun siyasi gündeminin merkezindeyse çevre koruma politikaları yer alıyor. Fakat temiz enerjiye geçiş, seçmenler için daha yüksek benzin fiyatları ve karbon vergilerine mal oluyor.

Eylemciler iklim değişikliği konusundaki eğitimsizlikleri nedeniyle seçmenleri suçlarken, sanayi liderlerinin de bundan yararlandığını söylüyor.

24’ncü İklim Değişikliği ve COP24 Konferansı’na yaklaşık 200 lider katılıyor. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı Kömür Tarihi Müzesi’nin hemen yanındaki Katowice Uluslararası Kongre Merkezi’nde yapılıyor. Polonya hala yüksek kirlilik etkisine sahip fosil yakıtları en çok kullanan ülkelerden biri.

Amerika Başkanı Donald Trump zirveye katılmıyor. Karbon salımına sınır getiren Paris 2015 İklim Değişikliği Anlaşması’ndan Amerika’yı çeken Trump iklim değişikliğinin arkasındaki bilimsel verilere de inanmadığını söylüyor.

Bilimadamları Katowice’de Paris hedeflerine ulaşmak için güçlü bir ilerleme sağlansa bile, başlayan sürecin küresel ısınmayı önlemek için yeterli olmayabileceği uyarısında bulunuyor.

Raporlar sıcaklıkların aşırı artması, kuraklık ve deniz seviyesinin yükselmesi, yeryüzünün bazı bölümlerinin yaşanmaz hale gelmesi gibi tehlikelerden söz ediyor.

XS
SM
MD
LG