Erişilebilirlik

İkiz Kulelerin Yerini Alacak Özgürlük Kulesi İnşaatında Uzlaşma


11 Eylül saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu yerde yürütülen inşaat çalışması uzun süredir siyasilerin, ulaştırma yetkililerinin ve proje ekibinin dahil olduğu tartışmalarla sık sık gündeme geliyor. İnşaat planının mali sıkıntıları, mimari yapısı ve 2001’deki terör saldırılarında ölenlerin anısına uygun olup olmayacağı gibi konular çözümlenebilmiş değil.

New York Valisi David Patterson, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, New York ve New Jersey’den ulaştırma yetkilileri, Dünya Ticaret Merkezi inşaat alanıyla ilgili uzun süredir çözülemeyen geçtiğimiz günlerde bazı temel konularda anlaşıldığını açıkladı.


Projenin bitirilebilmesi için milyarlarca dolar gerekmesi ve bu paranın inşaat alanına ve altyapı ve ulaştırma haklarına sahip Liman İşletmesi tarafından mı verileceği uzun süredir tartışma konusuydu.

New York Belediye Başkanı Bloomberg, müzakerelerin yıllar sürdüğünü; tasarım ve mali planlama konusunda yıllardır uzlaşmaya varılamadığını söyledi. Bloomberg, “Siyasi ve mali açıdan bu kadar karmaşık olan bir projenin 9 yılda çözülememiş olması normal. Mühendislik açısından da çok karmaşık bir proje olduğunu kabul etmek lazım” şeklinde konuştu.

Dünya Ticaret Merkezi’nin yerine yapılan binanın Özgürlük Kulesi olarak adlandırılması planlanıyor. Bina 541 metreyle Kuzey Amerika’nın en yüksek binası olacak. Bina için seçilen Amerikan ölçüleriyle 1776 feet’lik uzunluk da rastlantı değil. Zira 1776 Amerika’nın İngiltere’den bağımsızlığını ilan ettiği yıl. Yakınlarda 3 dev bina daha olacak. Bu binaların her birinin uzunluğunun da 300 metre olması planlanıyor. Metroyla ulaşımın sağlanacağı bölgeye her gün 250 bin kişinin bu yolla gelmesi bekleniyor.

2001’deki saldırılardan sonra New York halkının kenti terk edeceği korkusu hakimdi. New York Eyalet Meclisi Başkanı Sheldon Silver, bu korkuların yersiz çıktığını söylüyor.

Sheldon’a göre saldırıların yapıldığı bölge yakınlarında bugün 60 bin kişi yaşıyor. Bu sayı, saldırı öncesindeki rakamın iki katı. Sheldon, “Büyük şirketler de bölgeyi terk etmedi. Hala dünyanın iş ve finans merkeziyiz” diyor.

Kulelerin ortasında bir de ağaçlandırılmış bina olacak. Kurbanların anısına burada bir müze açılacak. Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi Başkanı Joe Daniels, bu binada kulelerin yıkıldığı noktayı işaretleyen iki de havuz yapılacağını anlatıyor. Daniels, açılan sergilerle saldırıda ölenlerin anılacağını ve terörist saldırılar hakkında bilgi verileceğini söylüyor.

Daniels, “Bu müze 11 Eylül saldırılarının anlatılacağı ve tarihinin yaşatılacağı bir merkez olacak” diyor.

Daniels, geçici olarak inşa edilen anıtı geçen yıl 1 milyon 100 bin kişinin gezdiğini ve bunların çoğunun yabancı ülkelerden geldiğini de hatırlatıyor. Asıl anıtınsa gelecek yıl açılması planlanıyor. Özgürlük Kulesi’nin ilk kiracılarının 2013’te binaya taşınması bekleniyor. Projenin tamamlanması için beş yıl daha var.

XS
SM
MD
LG