Erişilebilirlik

İkinci Turda da İlerleme Sağlanamadı


Suriye’de üç yıla yakın süredir devam eden iç savaşı sona erdirmek için sürdürülen barış görüşmelerinin Cuma günü tamamlanması planlanan son turunda hiçbir ilerleme sağlanamadı.

Cenevre’de biraraya gelen taraflar, ilk tur görüşmenin yapıldığı Ocak ayından bu yana, gündem maddeleri üzerinde bile uzlaşı sağlayamadılar. Bundan sonra yeni tur bir görüşmenin olup-olmayacağı ise belli değil.

Birleşmiş Milletler arabulucusu Lahdar İbrahimi Perşembe günü Rus ve Amerikalı diplomatlarla yaptığı görüşmeler sonrasında Cenevre müzakerelerinde pek ilerleme sağlanamadığını söyledi.

İbrahimi, “Başarısızlıkla her an yüzyüzeyiz. BM olarak, müzakereleri ileri taşıyabilecek her türlü ihtimal için tüm yolları deneyeceğiz” diye konuştu.

Suriye muhalefeti bu hafta Cenevre’de Cumhurbaşkanı Beşar Esat’ın görevde kalıp-kalmayacağına atıfta bulunmayan bir geçiş hükümeti teklifinde bulundu.

Birçokları bu adımı Esat’ın görevden ayrılmasını içermeyen hiçbir çözümden memnun olmayacağı konusunda ısrarcı olan muhalefetin verdiği ödün olarak görüyor.

Ancak Şam yönetimi bu planı görüşmelerin asıl amacı olan terörle mücadeleden uzaklaştırarak oyaladığı gerekçesiyle görüşmeyi bile reddediyor.

İbrahimi’nin Cuma günü sadece taraflarla ayrı toplantılar düzenlemesi bekleniyor.
Cuma günü ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye’de kuşatma altındaki kentlerde mahsur kalan sivillerle ilgili ciddi şekilde kaygı duyulduğu yönündeki taslak metin üzerinde çalışmalarını sürdürecek.
XS
SM
MD
LG