Erişilebilirlik

İkinci Tecavüz Suçlaması Yapılan Tarık Ramadan: 'Düşmanlarımın Komplosu'


İslam dünyasının önemli isimlerinden, Müslüman Kardeşlik Hareketi’nin kurucusunun torunu ve Oxford Üniversitesi 'modern İslam' öğretim üyesi islamolog ve teolog Tarık Ramadan hakkında ikinci tecavüz suçlaması da geldi. Tecavüz iddialarıyla tüm Fransız gazetelerinin manşetinde yer alan Ramadan, medyada geniş yer bulan iddialara karşı verdiği yanıtta, 'Bu bir iftira kampanyası,' dedi, Ramadan’ı destekleynler ise 'siyonist bir komplo' açıklaması yaptı.

Ünlü teolog aleyhinde Paris savcılığına yapılan ikinci suç duyurusunda, tıpkı birincisinde olduğu gibi Ramadan’a 'tecavüz, cinsel ve fiziksel şiddet ve ölüm tehdidi' suçlamaları yöneltildi. İkinci tecavüz iddiası, Lyon kentinde, 2009 yılında, büyük bir otelde meydana geliyor. Le Monde gazetesi, olayda bu sefer tecavüz iddialarının 'aşırı şiddetli bir cinsel saldırıyı' tespit eden doktor raporuyla da sabit olduğu belirtiliyor.

İsmi açıklanmayan ikinci kurbanın yanısıra, eski selefi, yeni feminist Henda Ayari isimli 40 yaşındaki kadın da,20 Ekim tarihinde, Harvey Weinstein skandalından sonra Fransa’da 'balancetonporc /domuzunu ifşa et' haştag’iyle başlatılan kampanya çerçevesinde Tarık Ramadan’ın tecavüzüne uğradığını anlatmıştı. Ayari de, 2012’de Paris’te yapılan UOIF toplantısı sırasında, Ramadan’ın kendisine bir otel odasında tecavüz ettiğini, konuşması durumunda da ölüm tehdidinde bulunduğunu öne sürmüştü.

Ayari’nin avukatı Jonas Haddad, müvekkilinin bu tarihten itibaren çok sayıda tehdit aldığını ve çok korktuğunu ancak, sonuna kadar gitmekte de kararlı olduğunu açıkladı.

Ramadan: 'Yeni suç duyurusu olabilir'

Ramadan’ın avukatı bu suç duyurusu aleyhinde de 'iftiradan' dava açtıklarını belirtti. Fransız medyasında sessizliğini bozan Ramadan da, 'Önümüzdeki günlerde yeni bir suç duyurusu olabilir. Çünkü düşmanlarım yalan makinasını harekete geçirdiler. Şimdi hukuk konuşmalı. Avukatım dosya ile ilgileniyor. Uzun ve zorlu bir kavgaya hazırlanıyoruz. Huzurlu ve kararlıyım,' dedi.

Mısır’da kurulan Müslüman Kardeşler Hareketi’nin kurucusunun da torunu olan 55 yaşındaki Ramadan, İslam dünyasında oldukça popüler bir isim. Müslümanların bir bölümü onun 'modern İslam' fikirlerini benimserken, bir bölümü ise Ramadan’a büyük şüpheyle yaklaşıyor. Fransa’daki laik çevreler ise 'siyasi İslam'ı yaymaya çalıştığı' iddiasıyla Ramadan’ı sert dille eleştiriyor.

Fransız laik, feminist gazeteci-yazar Caroline Fourest, 2009 yılında 4 kadın kurbanın kendisine tecavüz şikayeterini ilettiğini açıkladı.

Fransa’daki Müslüman toplulukta şok

İslam dünyasının tanınan isimlerinden Tarık Ramadan aleyhinde tecavüz ve cinsel şiddet iddiasıyla yapılan 2 ayrı suç duyurusu, Müslüman kamuoyunda şok etkisi yaptı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapması beklenen ancak bundan vazgeçen Ramadan’a çok yakın bir isim olarak bilinen Fransa Müslümanlar Birliği (CMF) Başkanı Nabil Ennasri, Liberation gazetesine, 'Son gelişmeler riskli, yanlış bir söz söylememek için bundan vazgeçtik,' dedi. Ennasri, Müslüman dünyasının Ramadan yanlısı ve karşıtları olmak üzere ikiye bölündüğünü, ve herkesin kendi tarafında kamplaşmaya devam edeceğini de vurguladı.

'Siyonistlerin komplosu'

'Ümmet.com' (Oumma.com) sitesi kurucusu Said Branine de, 'Tarık Ramadan nüfuzunu kaybetti, ama hala bir aurası var. Fransız İslam’ının önemli figürlerinden birisi. Şu anda anlatılanlar O’nun bilinen yumuşak imajıyla uyuşmuyor,' dedi. Ramadan’ın Fransa’da etkin olmasında rolü olan Lyon’lu Irkçılık ve İslamafobi’ye karşı Koordinasyon CRI Örgütü militanlarından Abdelaziz Chaambi ise, 'Ben Tarık Ramadan düşerse Fransız İslamı da düşer diyenlere katılmıyorum. Onu destekleyenler kurbanların sözlerini engellemeye çalışıyor. Bırakalım adalet görevini yapsın,' diye konuştu.

Ramadan’a çok yakın isimlerden Müslüman Tüketiciler Birliği üyesi Yamin Makri, Facebook hesabından 'Fransa’da ve yurt dışındaki İsrail ağının siyonistlerin planıdır,' dedi. Filistin davasını destekleyen Ramadan’a destek verenler, siyonist komplo tezini sosyl medyada geniş oranda paylaştı.

Liberation’a konuşan eski yakınlarından bir kişi de isim vermeden, 'Evlilik dışı ilişkileri olduğunu kabul edebilirim ama bu tecavüz iddiaları çok farklı,' dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG