Erişilebilirlik

2016'da İnsanlığı Korkutan Virüsler


2016'da İnsanlığı Korkutan Virüsler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

2016'da İnsanlığı Korkutan Virüsler

Zika, birçok kişinin farkına bile varmadığı çok hafif bir hastalık. Ancak son iki yılda, mikrosefaliyle doğan bebeklerin sayısının artması, tüm dünyaya Zika’nın zararsız olmadığını gösterdi.

Ortaya ilk kez 60 yıl önce Uganda’da çıkan bu virüs, geçtiğimiz yıllarda Brezilya’da görüldü ve sonra Florida ve Teksas’a yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü’nden Doktor Anthony Costello, tek bir çocuğun etkilenmesinin bile toplumun geneline yansıdığını söylüyor.

Doktorlar kadınlara, virüsün yayıldığı yerlere gitmemelerini, sivrisineklerden kaçınmalarını veya hamile kalmayı ertelemelerini tavsiye ediyor. Zika aşısının, 2018’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Nijerya’da ise, şiddetin devam ettiği ve aşıya erişimin zor olduğu kuzey bölgesinde, çocuk felci yeniden ortaya çıktı. Çocuk felci virüsünden tamamen temizlendiği düşünülen ülkede, üç çocuğa çocuk felci teşhisi kondu.

Çocuk felci, Pakistan ve Afganistan sınırı gibi çatışma bölgelerinde de görülüyor. Bu virüsle mücadele edenler, hastalığın kökünü kurutmaya kararlı olduklarını söylüyor. Çocuk felci vakaları, 1988’den beri yüzde 99 azalarak, 350 binden 36’ya geriledi.

Aralık başında ise, Ulusal Sağlık Enstitüleri, AIDS virüsüne karşı geliştirilen deneysel bir aşıyı test edeceklerini açıkladı.

Anthony Fauci, AIDS tedavisindeki ilerlemelerinse çok başarılı olduğunu “Bugün, AIDS bulaşan hastalar için birçok tedavi uygulanıyor. Örneğin virüsü 20’lerinde kapan bir hasta, ilaç kullandığında 50 yıl daha yaşayabiliyor. Bu da, tıp alanındaki araştırmaların uygulamaya geçirilmesi anlamında çok büyük bir ilerleme” diyerek anlatıyor.

Eğer etkili bir aşı bulunursa, son 50 yılda 70 milyon kişiye bulaşan ve 35 milyon kişinin de ölümüne yol açan HIV virüsünün sonu gelebilir.

XS
SM
MD
LG